Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Μάλαγα, η… επιστροφή!!

Μάλαγα, η… επιστροφή
Μέχρι τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τη Βαγιαδολίδ, οι οπαδοί της Μάλαγα πίστευαν πως θα έβλεπαν νέα απώλεια βαθμών –και μάλιστα εντός έδρας- της ομάδας τους. Ευτυχώς για αυτούς, ο Χοακίν σκόραρε σε εκείνο το χρονικό σημείο, διαμόρφωσε το 2-1 κι έδωσε μια νίκη που ήρθε με ανατροπή στο σκορ και διατηρεί το συγκρότημα του Πελεγκρίνι ψηλά στη βαθμολογία της Primera Division.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 9’ με έναν παλιό μας γνώριμο, τον Μανούτσο, ο οποίος έχει αγωνιστεί στην Ελλάδα για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν ήταν διατεθειμένοι να γνωρίσουν δεύτερη συνεχόμενη ήττα, πήραν τα ηνία του ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ίσκο στο 37’. Η πίεση της Μάλαγα έγινε ακόμη μεγαλύτερη όταν αποβλήθηκε ο Μανούτσο (και ωραίος και… μοιραίος ο επιθετικός της Βαγιαδολίδ) υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους να μείνουν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία δέκα λεπτά.

Αυτή η εξέλιξη βοήθησε την προσπάθεια της Μάλαγα, η οποία τελικά στο 87’ με τον παραλίγο "μοιραίο" Χοακίν έφτασε στο γκολ της νίκης και ενώ στο 83΄ είχε χάσει πέναλτι που κέρδισε ο Σαβιόλα.