Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

«Στοπ» στα φαβορί!

«Στοπ» στα φαβορί
Κακή αποδείχθηκε η δεύτερη ημέρα της δέκατης αγωνιστικής της Σκωτσέζικης Πρέμιερ Λιγκ.

Η Αμπερντίν γκέλαρε στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ (1-1), αλλά η «βόμβα» έσκασε στο Ρος Κάουντι-Χιμπέρνιαν, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την νίκη με 3-2. Έκαμψε την αντίσταση της Κιλμάρνοκ η Σεντ Τζόνστον (2-1).

Η Ρος Κάουντι σημείωσε την δεύτερή της νίκη σε δέκα αγώνες απέναντι στην Τρίτη του βαθμολογικού πίνακα Χιμπέρνιαν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6’ με τον Γκρίφιθς αλλά η Ρος Κάουντι γύρισε το ματς με τέρματα των Κέτλγουελ (9’) και Βίγκουρς (34’). Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με τον ΜακΠέικ να ισοφαρίζει στο 45’. Το νικητήριο γκολ ήρθε στο 83ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον ΜακΜέναμιν, που χάρισε μεγάλο τρίποντο στην Ρος Κάουντι, απομακρύνοντας την κάπως από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο Νταντί «σκόνταψε» η Αμπερντίν που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Νταντί Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22’ με τον Ράνκιν, προτού ο ΜακΓκίν σώσει τον βαθμό για την Αμπερντίν στο 53’.

Η Σεντ Τζόνστον ήταν από τα φαβορί της ημέρας που την… γλίτωσε, αφού επικράτησε με 2-1 της Κιλμάρνοκ και έμεινε στο -3 από την πρωτοπόρο Σέλτικ. Ο Ντέιβιντσον έκανε το 1-0 στο 30’ με τον Χάσελμπαϊνκ να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων και να κλειδώνει την νίκη στο 90’, παρά το γκολ του Φάουλερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων που δεν ανησύχησε περαιτέρω τους νικητές.