Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Ρούντι και… έξω!!

Ρούντι και… έξω!
Η Χίμκι έδειχνε πως θα «καθάριζε» πιο εύκολα το παιχνίδι απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης για τον πρώτο όμιλο, αλλά εν τέλει χρειάστηκε την τελευταία… άμυνα και την αστοχία του Ρούντι Φενράντεθ για να πανηγυρίσει μεγάλη νίκη απέναντι στην «βασίλισσα» με 86-85.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν ακόμα και με +18 αλλά οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στο παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρουν την ολική ανατροπή. Έτσι ο όμιλος του Παναθηναϊκού μπλέκεται από νωρίς, με τρεις ομάδες να έχουν από μία νίκη και μία ήττα.

Η Χίμκι έδειξε από την αρχή πως δεν αστειεύεται και με… κροατικό σκοράρισμα (Λόντσαρ, Πλάνινιτς) αλλά και καλή άμυνα, προηγήθηκε 17-8 στο 6ο λεπτό. Οι Μαδριλένοι δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με την επιθετική τους παρουσία να διορθώνεται κάπως μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (25-18).

Με το κροατικό δίδυμο να συνεχίζει το κρεσέντο του, η ρωσική ομάδα κράτησε τον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο +12 (40-28), 3:15 πριν το ημίχρονο. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο φαίνεται πως αφυπνίζονταν στο τέλος κάθε περιόδου και παίρνοντας πόντους μέσα από την ρακέτα (Ρέγες, Μίροτιτς), πήγαν στα αποδυτήρια στο -7 (42-35).

Τα πράγματα χειροτέρεψαν κι άλλο για την «βασίλισσα» στο γ’ δεκάλεπτο, με την σκυτάλη να περνάει στους Αμερικανούς της Χίμκι, Ρίβερς και Ντέιβις. Οι δυό τους έκαναν πάρτι στην άμυνα της Ρεάλ, η οποία δέχθηκε 27 πόντους σε αυτή την περίοδο, με την διαφορά να αγγίζει ακόμα και το +18 (69-51) 1:38 πριν το φινάλε. Το 69-55 του 30ου λεπτού έδινε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις.

Τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν άρδην στην τελευταία περίοδο. Η Ρέαλ «έτρεξε» ένα 16-0 με πρωταγωνιστές, τους Κάρολ, Σλότερ και Ρέγες περνώντας μπροστά στο σκορ (72-71) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, υποχρεώνοντας την Χίμκι να μείνει χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να βρίσκονται πιο κοντά στην νίκη 24’’ πριν το τέλος, όταν προηγήθηκαν 86-82 με βολές του Φριτζόν. Ο Ντρέιπερ ευστόχησε στη συνέχεια από τα 6,75 και στην επαναφορά κέρδισε την κατοχή για την Ρεάλ μέσα από τα χέρια του Φριτζόν. Η μπάλα κατέληξε φυσιολογικά στον Ρούντι Φερνάντεθ, ο οποίος έχασε το τελευταίο σουτ, ανακηρύσσοντας την Χίμκι νικήτρια με 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-35, 69-55, 86-85

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Αγκουστίν 10 (7ρ), Φριτζόν 12 (7ρ), Κοπόνεν 5, Λόντσαρ 16, Ρίβερς 11, Μόνια 5, Χβοστόφ, Πλάνινιτς 12 (7ασ), Ντέιβις 15

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 5, Φερνάντεθ 15 (6ασ), Πόσιους 2, Σουάρεθ 2, Ρέγες 15, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ 11, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 14, Σλότερ 9 (9ρ)

πηγή: sportfm.gr