Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Και πολύ… ζόρι η Φενέρ!!

Και πολύ… ζόρι η Φενέρ
«Σκληρό καρύδι» αποδείχθηκε η Ολίμπια Λιουμπλιάνας. Η «ζάμπλουτη» Φενέρμπαχτσε τα χρειάστηκε στην έδρα των Σλοβένων, προτού τα δύο τρίποντα του Ερμίς στα τελευταία λεπτά «κλειδώσουν» τη νίκη των Τούρκων με σκορ 81-75, οι οποίοι έκαναν το 2 στα 2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Μάικ Μπατίστ πέτυχε 13 πόντους, ενώ ο κορυφαίος των νικητών Μπο Μακάλεμπ με 17 πόντους, αποχώρησε τραυματίας, καθώς γύρισε το πόδι του.

Οι γηπεδούχοι διαψεύδουν σε κάθε αγωνιστική που περνάει αυτούς που θεωρούσαν ότι είναι αδύναμοι και θα είναι «σάκος του μποξ» στον όμιλο του Παναθηναϊκού. Μπήκαν πιο «ζεστά» στο ματς και πήραν προβάδισμα νωρίς με 13-8. Από πλευράς Φενέρ, Μπατίστ, Μακάλεμπ και Μπογκντάνοβιτς «ξύπνησαν» και με επιμέρους σκορ 14-2, πήραν… κεφάλι στο σκορ με 15-22, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 25-20 υπέρ των Τούρκων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στους 8 πόντους, πριν αφυπνιστούν για τα καλά οι Σλοβένοι. Η διαφορά μειώθηκε και η Φενέρ κρατούσε έστω και οριακά το προβάδισμα με 33-31 στο 15’. Οι δύο ομάδες σκόραραν εξίσου, όμως στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, ο Σαλίν και ο Πρέπελιτς πέτυχαν από ένα τρίποντο και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της Ολίμπια με 46-43 και το παιχνίδι είχε πάρει «φωτιά».

Ο Μακάλεμπ πήρε το «όπλο» του στο τρίτο δεκάλεπτο και επανέφερε την ηρεμία στην Φενέρ, καθώς ήταν σχεδόν αλάνθαστος στα σουτ που επιχειρούσε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ η Φενέρ με 54-52 στο 25΄, όμως οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο σε απόσταση… αναπνοής με το 63-61.

Στο τέλος «έπεφταν» κορμιά, με το σκορ στο 34’ να είναι ισόπαλο 68-68. Κάπου εκεί τραυματίστηκε ο Μπο Μακάλεμπ καθώς γύρισε το πόδι του και δεν μπορούσε να συνεχίσει και σίγουρα «έζωσαν τα φίδια» τους φίλους της Φενέρ. Κι όμως εκεί «μίλησε» ο Ερμίς. Με τρίποντο στο 36’ έκανε το 71-68 υπέρ της ομάδας του, ενώ και πάλι ο ίδιος έδωσε… αέρα επτά πόντων με νέο τρίποντο, κάνοντας το 75-68. Σε εκείνο το σημείο ουσιαστικά εκμηδενίστηκαν οι ελπίδες της Ολίμπιας να πάρει θετικό αποτέλεσμα και η Φενέρ πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 81-75.

Δεκάλεπτα: 20-25, 46-43, 61-63, 75-81

Ολίμπια Λιουμπλιάνας: Ουότερς 6, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 13, Μπλάζιτς 9, Ράνικο 5, Σαλίν 5, Μούριτς 4, Μπέινς 14, Μπούμπνιτς 3, Πέιτζ 10, Μότσνικ, Όμιτς 6

Φενέρμπαχτσε: Μακάλεμπ 17, Ονάν 13 Ερμίς 7, Μπρέμερ, Άντερσεν 3, Πεκέρ, Σαβάς 3, Μουτάφ, Μπατίστ 13, Καραμάν 3, Μπογκντάνοβιτς 14, Πρέλιτζιτς 8