Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Όταν πάτησε... γκάζι η Αρμάνι!!

Όταν πάτησε... γκάζι η Αρμάνι
Για τρία δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ο… φόβος για ακόμα μια ήττα στην Αρμάνι Μιλάνο ήταν έκδηλος.

Oι Ιταλοί στα τελευταία δέκα λεπτά σοβαρεύτηκαν και επικράτησαν στην Κροατία της Τσεντεβίτα με σκορ 83-71, με επιμέρους σκορ στην περίοδο 27-18.

Πλουραλισμός στην επίθεση για τους νικητές, με τον Φώτση να έχει 13 πόντους και τον Μπορούση να προσθέτει ακόμα 11, ενώ και οι δύο μάζεψαν από 8 ριμπάουντ.

Το κλίμα στους Μιλανέζους δεν ήταν και το καλύτερο με τα τελευταία αποτελέσματα της ομάδας. Ωστόσο στο παιχνίδι της Ευρωλίγκας μπήκε πιο ζεστά και προηγήθηκε μόλις στο 5’ με 12-4. Οι γηπεδούχοι «ανέβασαν στροφές» και ισοφάρισαν στο 7’ σε 14-14, ωστόσο η περίοδος έκλεισε υπέρ της Μιλάνο με 19-16.

Στο 13’ οι Κροάτες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 24-22 και μάλιστα διεύρυναν το σερί τους στο 11-3 και πέρασαν μπροστά με 5 πόντους και 27-22, με τους Ράιτ και Ζελαμπάλ να οδηγούν τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν, με τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο να βρίσκουν λύσεις με τους Κουκ, Μπορούση και Λάνγκφορντ για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-37 υπέρ της μεριάς των Ελλήνων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι μπήκε και πάλι πιο δυνατά και έφυγε μπροστά με 47-41, ωστόσο και πάλι η Τσεντεβίτα δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει και ισοφάρισε άμεσα σε 49-49. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στο 30’ το σκορ ήταν 59-56 υπέρ των φιλοξενούμενων και ενώ απέμενε ένα τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο.

Και κάπου εκεί η Αρμάνι πάτησε… γκάζι. Ενώ όλα έδειχναν ότι θα πάμε για σκληρό φινάλε, οι Ιταλοί με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μπαζίλε και Στίπτσεβιτς, έκαναν το 62-53 και έδειξε να γέρνει η… πλάστιγγα. Ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση και η διαφορά έφτασε και στο +16, 83-67, με την Τσεντεβίτα να έχει «κολλήσει» επιθετικά. Τελικά, η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα με το τελικό 83-71 και έτσι η Αρμάνι έκανε το 2 στα 2 στη φετινή διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 16-19, 37-40, 53-56, 71-83

Τσεντεβίτα: Καρ, Ράιτ 14, Σούπουτ 8, Μπάμπιτς 7, Άντριτς 8, Σάτον, Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 2, Ζελαμπάλ 20, Νούρκιτς 4, Γκριν 2, Μπάζνταριτς

Αρμάνι Μιλάνο: Στίπτσεβιτς 5, Χέρστον 6, Φώτσης 13 (8ρ.), Κουκ 15 (5/7 τρίποντα), Μπουρούσης 11 (8ρ.), Μέλι, Λάνγκφορντ 17, Τζεντίλε 5, Χέντριξ 6, Μπαζίλε 5

πηγή: sportfm.gr