Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Είδε… φως στο τέλος!!

Είδε… φως στο τέλος!
Μέχρι σήμερα δεν είχε σκοράρει!

Ωστόσο, την Κυριακή η Παναχαϊκή πέτυχε δύο μαζεμένα τέρματα και με «λυτρωτή» τον Μαπούκου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε του Βύζαντα Μεγάρων 2-1 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής στη Football League.

Έτσι οι Πατρινοί έκαναν «σεφτέ» στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ οι ηττημένοι ακόμα δεν έχουν «γευτεί» τρίποντο.

Κάτω από βροχή διεξήχθη το ματς των δύο ομάδων στο Δημοτικό Στάδιο της Κάτω Αχαγιάς. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Παναχαϊκή έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ντίνα και Σαλαμαστράκη, ωστόσο δεν βρήκαν στόχο. Και στο 12’ ήρθε η «παγωμάρα» για τους γηπεδούχους, με τον Βελέτη να πιάνει την κεφαλιά και να κάνει το 1-0 για τον Βύζαντα.

Οι Πατρινοί ήταν ανώτεροι, όμως είχαν πρόβλημα στο σκορ, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια τους. Κι όμως ο
Μπρέσκα, που βρέθηκε ένα βήμα από την έξοδο, έδωσε τη λύση. Μόλις στο 47’ ο Σλοβάκος μεσοεπιθετικός έκανε την προβολή, ισοφάρισε σε 1-1 και έβαλε εκ νέου «φωτιά». Μέχρι το 65’ ο μονόλογος της Παναχαϊκής συνεχιζόταν με κυρίως άξονες τους Ντίνα και Μπρέσκα, όμως χωρίς να μπορεί πετύχει γκολ, με τον αγωνιστικό χώρο να είναι ιδιαίτερα «βαρύς», λόγω της συνεχούς βροχής.

Τελικά ο Μαπούκου, στο 90+3 επωφελήθηκε την αδράνεια στην άμυνα του Βύζαντα να διώξει και από κοντά έκανε το 2-1, χαρίζοντας το πρώτο τρίποντο στην ομάδα και παράλληλα σημαντική βαθμολογική… ανάσα.