Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Brasileiro: Ακολουθεί… Τσέλσι για Κορίνθιανς!! (videos)

Είχε θέσει σαν στόχο την κατάκτηση 43 βαθμών πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων και η Κορίνθιανς συμπλήρωσε την επιθυμητή συγκομιδή με το εκτός έδρας 1-1 εναντίον της Πορτουγκέζα.
Η Κορίνθιανς θα ταξιδέψει τον Δεκέμβριο στην Ιαπωνία έχοντας μεγάλη απόσταση από τις «καυτές» θέσεις του Brasileiro. Στην προκειμένη, ο Μαρτσέλο άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό εκμεταλλευόμενος αδράνεια της άμυνας σε εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Ντάγκλας νίκησε τον Ντίντα τέσσερα λεπτά αργότερα  με μακρινό σουτ και ισοφάρισε για τους «τιμάο». Ελάχιστες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο υπολειπόμενο διάστημα του παιχνιδιού, κυρίως επειδή η Κορίνθιανς έδωσε προσοχή στην άμυνά της.
Νίκη-ανάσα με 3-1 πήρε η Ατλέτικο Γκοϊανένσε σε βάρος της Ιντερνασιονάλ, αν και ο Φρεντ άνοιξε το σκορ για τους «κολοράντο» στο 15ο λεπτό. Η Ιντερνασιονάλ είχε προσεγμένη ανάπτυξη στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στο δεύτερο… κατέρρευσε έπειτα από το 1-1 του Αντριάνο στο 56ο λεπτό. Ακολούθησε ο Ρικάρντο Μπουένο στο 69ο και ο Λουτσιάνο, ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή μετά το 2-1, στο 77ο.
Ισοπαλία με 1-1 έφεραν Φλαμένγκο και Κρουζέιρο, καθώς ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Βάγκνερ Λοβ στο 81ο λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα, μάλιστα, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απομακρυνθούν περισσότερο από την «επικίνδυνη» ζώνη και να πετύχουν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη από τη… δεύτερη αγωνιστική. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ελλείψεις, ενώ σκόρερ ήταν ο Λίεντσον στο 9ο λεπτό και Έβερτον στο 19ο.