Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012

Θρίλερ με «θαλασσί» φινάλε!!

Θρίλερ με «θαλασσί» φινάλε
Κολοσσός Ρόδου και ΑΓΟΡ συνέχισαν την… δραματική παράδοση στα μεταξύ τους παιχνίδια (αλλά και στα πρώτα ματς της Α1 μέχρι στιγμής), αφού μετά από δύο παρατάσεις(!) οι Ροδίτες κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν με 82-80.

Συγκλονιστικός αγώνας στο «Βενετόκλειο», με τους Τσαλδάρη, Ντέντι και Καλαμπόκη (αν και παραλίγο να γίνει μοιραίος στο φινάλε) να ξεχωρίζουν από τους νικητές, Πέτγουεϊ και Μπράουν οι κορυφαίοι του Ρεθύμνου.

Οι… παλιοσειρές Γιάννης Καλαμπόκης και Δημήτρης Τσαλδάρης μπήκαν με κέφια στο παρκέ και πέτυχαν τους πρώτους πόντους για τον Κολοσσό με τους Μπράουν και Ντέντι να απαντούν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Οι «θαλασσί» απέκτησαν μια μικρή διαφορά στο 10’ (19-15), η οποία έφτασε ακόμα και το +9 (27-18) αλλά ο ΑΓΟΡ αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Λάτοβιτς (3/3 τρίποντα σο πρώτο ημίχρονο) και Μπράουν πέρασε μπροστά 36-34 στο 17’.

Η ομάδα του Ρεθύμνου εκμεταλλευόμενη τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας της έξω από την γραμμή των 6,75 (9/16 στο 20’) πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 40-37.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η τρίτη περίοδος, με τους παίκτες του Στέργιου Κουφού να διατηρούν μια μικρή διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων. Καλαμπόκης, Τσαλδάρης και Ντέντι κρατούσαν κοντά τους Ροδίτες με τον σκορ να «κλείνει» στο 52-53 στο 30ο λεπτό.

Η διαφορά αυξανόταν και έφτασε μέχρι το +8 για τον ΑΓΟΡ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε (65-57), προτού απαντήσει με ένα 8-0 ο Κολοσσός και ισοφαρίσει (65-65, 39’). Το Ρέθυμνο «κόλλησε» σε αυτό τα διάστημα και μη μπορώντας να βρει σκοράρισμα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Τίποτα δεν άλλαξε στο έξτρα πεντάλεπτο με τον Γεωργαλλή να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε, μη μπορώντας να δώσει την νίκη στον Κολοσσό σε αυτό το σημείο (73-73). Το 73-76 υπέρ του ΑΓΟΡ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης παράτασης, μετατράπηκε σε 82-76 1’ πριν την κόρνα της γραμματείας. Κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των παικτών του Μηνά Γκέκου, αν και οι Κρητικοί πλησίασαν στο καλάθι (82-80). Ο Γιάννης Καλαμπόκης αστόχησε σε δύο βολές, κάτι που τελικά δεν στοίχησε στους Ροδίτες που πήραν την μεγάλη νίκη με 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 37-40, 52-53, 65-65
Παράταση: 73-73, 82-80

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλλής 4 (9ρ), Κουμπούρας, Χάτεν 11, Καλαϊτζής 2 (5ασ), Βουγιούκας, Καλαμπόκης 12, Ντέντι 21, Ντόλαρντ 3, Λάνγκφορντ 7, Τσαλδάρης 22

ΑΓΟΡ (Κουφός): Μπράουν 14, Καλλινικίδης, Γουάιτ 4, Αγγελόπουλος 5, Τσαρούχας, Τσόχλας 8 (5ασ), Ντούβνιακ 7 (5ασ), Κόμματος 11 (7ρ), Κάρτερ 5, Λάτοβιτς 9, Πέτγουεϊ 17 (6ρ), Σηζόπουλος