Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2012

Δούλεψε για την… Παρί η Μπορντό!!

Δούλεψε για την… Παρί η Μπορντό
Στην πρώτη ήττα της σεζόν υποχρέωσε η Μπορντό τη Λιόν, με το 2-0 στο «Ζερλάν», στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική της Ligue 1.

Καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς οι «λιονέ», οι οποίοι διαμαρτύρονται δικαίως για το γκολ του Λακαζέτ που δεν μέτρησε στο 68’, ωστόσο οι Γιρονδίνοι κράτησαν την… ουσία με τους Τρεμουλινάς (65’) και Ντιαμπατέ (82’).

Έτσι, με την απώλεια αυτή η Παρί Σεν Ζερμέν έμεινε μόνη δεύτερη, έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ.

Από το πρώτο… πεντάλεπτο η Λιόν μπήκε με όρεξη στο ματς, αλλά από τη μία τα άσχημα τελειώματα και από την άλλη ο Καρασό, της στέρησαν το γκολ. Έτσι, κύλησε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λιόν να ψάχνει το γκολ και την Μπορντό να αμύνεται. Ωστόσο, ο Τρεμουλινάς -κόντρα στη ροή του αγώνα- «πάγωσε» το «Ζερλάν» στο 65ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, οι «λιονέ» σημείωσαν τέρμα με τον Λακαζέτ, αλλά -κακώς- δεν μέτρησε, με τους Γιρονδίνους να συντηρούν το προβάδισμά τους.

Σαν μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι σε μία ξαφνική αντεπίθεση, αφού οι παίκτες του Γκαρντ είχαν ανέβει στην επίθεση για την ισοφάριση, έφτασαν στο δεύτερο γκολ με τον Ντιαμπατέ, στο 82’, «κλειδώνοντας» το σημαντικό διπλό.