Στο +11 και… adios!! (video)

Στο +11 και… adios! (video)
Ήταν δυνατό να μην επωφεληθεί την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης;

Δεν ήταν!

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 4-0 της Λεβάντε στην Μαδρίτη, με τον Λιονέλ Μέσι να δίνει ακόμα μια προσωπική παράσταση με δύο γκολ και να φτάνει τα 82 συνολικά μέσα στο 2012. Έτσι, οι Καταλανοί άφησαν τη «βασίλισσα» στο -11 να… αποχαιρετά τις ελπίδες για πρωτάθλημα από τόσο νωρίς.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε… ήρεμα για Μπαρτσελόνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0. Ε και όταν επέστρεψαν και πάλι στον αγωνιστικό ήρθε «καταιγίδα», όπου σε 18 λεπτά οι «μπλαουγκράνα» πέτυχε τέσσερα τέρματα.

Στο 47’ ο Ινιέστα πέρασε τη μπάλα από τις… συμπληγάδες πέτρες για να βγάλει ασίστ στον Μέσι, ο οποίος με τη σειρά του έκανε εξαιρετική λόμπα για να κρεμάσει τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 1-0. Και πάλι ο «Λέο» πέντε λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

Είχε και συνέχει βέβαια. Ο Ινιέστα στο 57’ έγινε από δημιουργός, εκτελεστής. Πήρε τη μπάλα, έφτασε στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης για το 3-0. Στο 63’ ήταν η σειρά του Φάμπρεγας να χριστεί σκόρερ, ο οποίος αφότου πέρασε τον τερματοφύλακα της Λεβάντε πλάσαρε για το 4-0.

Στο 88’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο ο Βαλντές είπε «όχι» και κράτησε το 4-0, που έμεινε ως το τέλος, έχοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης ήδη στους 11 βαθμούς διαφοράς. Βέβαια, αισθάνεται την… ανάσα της Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία είναι μόλις τρεις βαθμούς πίσω στη δεύτερη θέση.

Levane vs Barcelona 0-4 25.11.2012 (All Goals) από ourmatch