Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

Brasileiro: «Ζωγράφισε» ο Μπέρναρντ!! (videos)

Το γκολ της αγωνιστικής στο Brasileiro, στο οποίο ελάχιστες ομάδες έχουν πλέον βαθμολογικό κίνητρο, πέτυχε ο μέσος της Ατλέτικο Μινέιρο Μπέρναρντ.
H ομάδα του Ροναλντίνιο, ο οποίος δεν έπαιξε εξαιτίας τραυματισμού, έχει ήδη εξασφαλίσει «εισιτήριο» για το Κόπα Λιμπερταδόρες και προσπαθεί τώρα να κατακτήσει τη 2η θέση. Στο 14ο λεπτό ο Μπέρναρντ άνοιξε το σκορ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, ενώ οι Ριτσαρλίσον και Ρέβερ επίσης χρίστηκαν σκόρερ, στο 81’ και το 88’, για το 3-2. Στο 27’ και το 29’ οι Έλκεσον και Αντόνιο Κάρλος, αντίστοιχα, είχαν βάλει -προσωρινά όπως αποδείχθηκε- την Μποταφόγκο μπροστά στο σκορ. Στο μεσοδιάστημα οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, ενώ στο 65ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ζούνιορ Σέζαρ της Ατλέτικο και στο 87’ ο Λούκας, αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία.
Οι Παλμέιρας, Ατλέτικο Γκοϊανένσε και Φιγκουιρένσε έχουν υποβιβαστεί ήδη, αλλά η τέταρτη ομάδα δεν έχει κριθεί. Η Σπορτ Ρεσίφε έφερε εντός έδρας 1-1 με τη Φλουμινένσε, οπότε θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική εναντίον της Ναούτικο και ήττα της Πορτουγκέζα ή της Μπαΐα σε συνδυασμό με πλεονέκτημα στην εκάστοτε ισοβαθμία. Στην προκειμένη, ο Φρεντ συμπλήρωσε είκοσι γκολ για τους πρωταθλητές Βραζιλίας, ενώ η Σπορτ ισοφάρισε στο 48ο λεπτό και πίεσε ασφυκτικά για το 2-1 στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης. Από την πλευρά της, η Ναούτικο τσέκαρε θέση στο επόμενο Brasileiro με το 1-1 που απέσπασε στην έδρα της Μπαΐα. Ο Γκάμπριελ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με πέναλτι στο 51ο λεπτό, αλλά ο Ντίμπα ισοφάρισε στο 78’. Παράλληλα, η Πόντε Πρέτα έμεινε στο 0-0 απέναντι στους αναπληρωματικούς της Σάο Πάολο, αλλά σώθηκε, ενώ η Πορτουγκέζα επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Ιντερνασιονάλ.
Υπό βροχερές συνθήκες η Κρουζέιρο κέρδισε την Κοριτίμπα περισσότερο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-1 και η Ατλέτικο Γκοϊανένσε επιβλήθηκε με 2-1 στην έδρα της Παλμέιρας. Τέλος, η Γκρέμιο επικράτησε με 4-2 του έτερου υποβιβασμένου συλλόγου, Φιγκουιρένσε.