Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

Από τους… Έλληνες έχασε!!

Από τους… Έλληνες έχασε
Με τους Κώστα Καϊμακόγλου και Ίαν Βουγιούκα να παίρνουν την Ούνιξ από το… χεράκι στα κρίσιμα σημεία, ο Πανιώνιος ηττήθηκε με σκορ 92-72, για την τρίτη αγωνιστική του Eurocup.

Με τον «Κάι» να πετυχαίνει 17 πόντους και τον Έλληνα σέντερ να προσθέτει άλλους 13, η ομάδα του Καζάν έκανε το «τρία στα τρία» στον έκτο όμιλο, αφήνοντας παράλληλα χωρίς νίκη τους «κυανέρυθρους».

Από το σύλλογο της Νέας Σμύρνης ξεχώρισε ο Νίκος Παππάς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους.

Μόλις για τρία λεπτά κατάφερε ο Πανιώνιος να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση (7-7). Απο εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ούνιξ Καζάν πάτησε το… γκάζι και με τους Έιντσον και Λίντεϊ πήρε το προβάδισμα (7-12). Οι «κυανέρυθροι» αποφάσισαν να χτυπήσουν μέσα από τη ρακέτα, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (16-17), την οποία και διατήρησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου (20-21). Όμως, στο χρόνο που απέμενε οι Ρώσοι έκαναν ένα σερί 5-0, πηγαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο με το +6 (20-26).

Η Ούνιξ είχε πάρει… αέρα από το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 2-6, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (22-32), για πρώτη φορά στο ματς, με τη μέγιστη τιμή να είναι το υπέρ της +13 (26-39). Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος αποφάσισε να τρέξει στο παρκέ και με το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Γιάνκοβιτς έκανε το 32-39. Όμως, οι Βουγιούκας και Σαμοϊλένκο αποκατέστησαν την τάξη, με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά σε διψήφιο αριθμό (36-47), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν πτοήθηκε και με ένα επιμέρους σκορ 7-2, διαμόρφωσε το 43-49.

Με 2/2 τρίποντα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ούνιξ, με το σκορ να γίνεται γρήγορα 43-55. Η συνέχεια ήταν ίδια για τη ρωσική ομάδα, όπου με πρωταγωνιστή -σε άμυνα και επίθεση- τον Βουγιούκα διατηρούσε την υπέρ της διαφορά (45-59). Οι «κυανέρυθροι» έδειχναν να είναι σε άλλο… γήπεδο, καθώς τα λάθη και η αστοχία έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πάνε ακόμα και στο +18 (45-63), μετρώντας μόλις δύο πόντους σε σχεδόν πέντε λεπτά. Από την άλλη, οι Ρώσοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ με το σκορ να γίνεται 51-71, αλλά ένα σερί 6-0 των παικτών του Νίκου Οικονόμου έριξαν τη διαφορά στο -14 (57-71).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα, κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (62-71) ύστερα από αρκετή ώρα, με το σερί του να έχει φτάσει στο 11-0. Όμως, ο Κώστας Καϊμακόγλου με συνεχόμενα τρίποντα, έκοψε το… θάρρος των γηπεδούχων, κάνοντας στο 65-80, στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου. Εκεί ουσιαστικά η Ούνιξ «κλείδωσε» τη νίκη και με το τελικό 72-92 έκανε το «τρία στα τρία» στον έκτο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 43-49, 57-71, 72-92.

Πανιώνιος: Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου, Γκιμπς 6, Μίλμπουρν 12, Αθανασούλας 2, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 12, Παππάς 24 (3), Ντραγκίτσεβιτς 2, Μπούκερ 2.

Ούνιξ Καζάν: Λίντεϊ 11 (1), Ζαμάνσκι 2, Σαμοϊλένκο 6, Βερεμένκο 8, Έιντσον 22 (3), Βουγιούκας 13, Καϊμακόγλου 17 (4), Τσάτμαν 13 (1), Μπάνιτς.