Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2012

Brasileiro: Δεν τη γλιτώνει η Παλμέιρας! (videos)

Κοντά στο δεύτερο υποβιβασμό της εντός μίας δεκαετίας είναι η Παλμέιρας, που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Μποταφόγκο κι έμεινε πέντε βαθμούς μακριά από τη γραμμή σωτηρίας.
Ο Ερνάν Μπάρκος ισοφάρισε σε 1-1 στο 28ο λεπτό και σε 2-2 στις καθυστερήσεις με φοβερό σουτ, αλλά δεν ήταν αρκετός για τους «βερντάο», αφού οι Νικολάς Λοντέιρο και Έλκεσον βρήκαν δίχτυα από πλευράς Μποταφόγκο. Η Παλμέιρας είναι κοντά στον υποβιβασμό, αλλά η Ατλέτικο Γκοϊανένσε είναι και μαθηματικά στη Β’ Κατηγορία μετά την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κορίνθιανς, η οποία άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με ομαδική προσπάθεια που κόβει την ανάσα! Την ίδια ώρα, η Μπαΐα ανέβασε τον πήχη στο κυνήγι της παραμονής με εκτός έδρας 1-0 επί της Πορτουγκέζα. Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Ροντρίγκο Σόουζα, εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του Ντίντα και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 82ο λεπτό. Από την πλευρά της, η Σπορτ Ρεσίφε συνέτριψε τη Βάσκο Ντα Γκάμα με 3-0, ώστε να μείνει κοντά στην Μπαΐα.
Ισοπαλία με 1-1 απέσπασε η Φλουμινένσε στην έδρα της Σάο Πάολο και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου. Ο Φρεντ ανταπέδωσε το τέρμα του Λουίς Φαμπιάνο και η Κοριτίμπα κατέβαλε την Ατλέτικο Μινέιρο με 1-0 χάρη σε πέναλτι του Ντέιβιντ, οπότε η «φλου» έφτασε στο +9, τέσσερις αγωνιστικές πριν από το τέλος της σεζόν. Τέλος, η Ναούτικο κατέβαλε με 3-0 την Ιντερνασιονάλ χάρη σε δύο γκολ του Ελιέρσε κι ένα του Κιέζα. Έτσι πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στο Κόπα Σουνταμερικάνα και δεν επέτρεψε στους «κολοράντο» να μείνουν κοντά σε εκείνες του Κόπα Λιμπερταδόρες.