Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

Ετοιμη για τετράδα!!

Έδειξε πως είναι ομάδα για φάιναλ φορ Ευρωλίγκας η φετινή Ζαλγκίρις Κάουνας.

Ετοιμη για τετράδα
Οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1999 επικράτησαν με 75-63 της Μάλαγα στη «Ζαλγκίριο Αρίνα», στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της δεύτερης φάσης της κορυφαίας τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στο Top 16, δείχνοντας την αξία τους. Αντίθετα, οι Ανδαλουσιάνοι έμειναν στη νίκη της πρεμιέρας επί της Μπάμπεργκ.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, όμως ένα σερί των παικτών του Χοάν Πλάθα στην τέταρτη περίοδο τους έδωσε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κουζμίνσκας με 14 και Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς με 12 πόντους. Από την ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα, ξεχώρισαν οι Καλογουέι και Ζόριτς με 11 πόντους.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με τις ίδιες προϋποθέσεις την αναμέτρηση και συμβάδιζαν στο σκορ, παρά το γεγονός πως ο Καουκένας έκανε το 8-3 στο 7’22’’, εκμεταλλευόμενος τη σαφή υπεροχή των Λιθουανών στα σουτ. Στο 8-8, ένα σερί 7-0 των Λιθουανών έκανε το 15-8 στο 3’47’’, χάρη στον Ντάρντεν, όμως, στη συνέχεια, ένα επιμέρους 7-2 σκορ των Ισπανών έφερε το -2, χάρη στον Πέροβιτς. Τελικά, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +4 για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1999.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Λαφαγιέτ και Κουζμίνσκας βοήθησαν τη Ζαλγκίρις να διατηρεί ένα προβάδισμα τεσσάρων με έξι πόντων, με τον Πόποβιτς να κάνει το 28-19 στο 7’22’’. Εκεί, ένα 7-0 σερί των Ανδαλουσιάνων, με πρωταγωνιστή τον Καλογουέι και τη βελτίωση στα τρίποντα και στις ασίστ, έφερε το -2. Ο Σιμόν στο 3’25’’ ισοφάρισε, όμως ένα σερί 4-0 της Ζαλγκίρις έδωσε ένα +4 στο ημίχρονο στους γηπεδούχους.

Στο 8’49’’, ο Πόποβιτς έκανε το 40-32, όμως εκεί ένα 9-0 των Ισπανών, χάρη στην επιθετική πολυφωνία τους, έφερε το 40-39 και το ματς ξανάρχισε. Ο Σιμόν έκανε το 41-42 στο 5’15’’, με την αστοχία εκατέρωθεν να είναι στην ημερήσια διάταξη, αφού οι δυο ομάδες σκόραραν με το «σταγονόμετρο». Στο 47-47, ένα σερί 5-0 των Λιθουανών έφερε το 52-47, όμως ένα νέο σερί 4-0, αυτή τη φορά των Ανδαλουσιάνων, έφερε το 52-51 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ένα σερί 4-0 των γηπεδούχων έφερε το +6 για τη Ζαλγκίρις, που έφτασε στο +8 με τον Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς στο 5’51’’ και με τον Λαφαγιέτ στο 4’55’’. Ο Καουκένας στο 3’56’’ έκανε το 65-55 και πλέον οι Λιθουανοί διατηρούσαν ένα +7 με +9. Ο Ζόριτς κατάφερε να μειώσει στο -7 στα 37’’, όμως το 5-0 σερί των γηπεδούχων μέχρι τη λήξη έφερε το τελικό +12.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 34-30, 52-51, 75-63

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντάρντεν 7, Πόποβιτς 10, Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 11, Κουζμίνσκας 14, Λαφαγιέτ 9, Καουκένας 8, Κ. Λαβρίνοβιτς 12

ΜΑΛΑΓΑ: Σιμόν 7, Ουίλιαμς 7, Πάνκο 2, Βιδάλ 3, Ουρτασούν 2, Καλογουέι 11, Πέροβιτς 6, Βάσκεθ 6, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 8

πηγή: sportfm.gr