Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

Μπό…μπι ο μάστορας!!

Το 2/2 στον ΣΤ' όμιλο του Top 16 της Euroleague έκανε η Σιένα η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Φενερμπαχτσέ με 98-92, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Μπόμπι Μπράουν.

Μπό…μπι ο μάστορας
Ο Αμερικανός πέτυχε 41 πόντους (8/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 13/13 βολές, 7 ασίστ) για τους φιλοξενούμενους οδηγώντας του σε ένα σπουδαίο διπλό.

Ο Σιμόνε Πιανιτζάνι δεν είχε τις απαντήσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα απέναντι στην πρώην ομάδα του, αφήνοντας για δεύτερο παιχνίδι στην φάση των «16» την «Φενέρ» χωρίς νίκη.

Εξαιρετικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στον επιθετικό τομέα στην Κωνσταντινούπολη. Φενέρ και Σιένα βάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ με τις άμυνες ωστόσο να πηγαίνουν… περίπατο και έτσι να διαμορφώνεται το 26-26 στο πρώτο δεκάλεπτο. Παρόμοια συνέχεια και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τελευταίο λεπτό με σερί 7-0 να φτάσουν στα αποδυτήρια με ελαφρύ προβάδισμα, 51-45.

Σε παράσταση για… τέσσερις ρόλους μετατράπηκε το τρίτο δεκάλεπτο. ΜακΚάλεμπ και Μπογκντάνοβιτς από τη μία vs Μπράουν και Σανικίντζε από την άλλη. Η ομάδα του Πιανιτζάνι ξέφυγε ακόμα και με 11 (69-58) με τους φιλοξενούμενους όμως να ροκανίζουν τη διαφορά (73-69). Η πίεση των Ιταλών συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο και 3’55’’ πριν τη λήξη έφερε αποτέλεσμα με τη Σιένα να περνά μπροστά με τον Χάκετ (85-86). Η καλή αμυντική λειτουργία της Σιένα συνεχίστηκε στα τελευταία λεπτά και ήταν αυτή που την οδήγησε στην δεύτερη της νίκη στη διοργάνωση με 98-92.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-45, 73-69, 92-98

Φενεμπαχτσέ/Ούκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 17 (1), Ονάν 2, Ερμίς 2, Σάτο 11 (1), Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 8, Πεκέρ, Σαβάς, Μπατίστ 6, Καραμάν, Μπογκντάνοβιτς 31 (4), Πρέλντζιτς 15 (1)

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 41 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Εζέ 4, Καραρέτο 2, Ράσιτς, Κανγκούρ 6 (2), Σανικίντζε 19 (8 ριμπάουντ), Ρες 6, Όρτνερ 2, Λεχταλέρ, Τζάνινγκ 2, Χάκετ 9, Μος 7 (1)