Πέμπτη 3 Ιανουαρίου 2013

Έσκασε «βόμβα» στο Λονδίνο!!

«Έκρηξη», πιο ηχηρή κι απ’ την «εφτάρα» της Άρσεναλ με τη Νιούκαστλ πριν λίγες μέρες! Η ΚΠΡ, τράνταξε το Λονδίνο με το 1-0 επί της Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ»! Νίκες για τις ομάδες του Μέρσεϊσαϊντ.

Έσκασε «βόμβα» στο Λονδίνο
Κανείς, ίσως, δεν περίμενε αυτό που συνέβη στην έδρα των Πρωταθλητών Ευρώπης. Η ΚΠΡ, έδειχνε ικανή να καταστρέψει το παιχνίδι της ομάδας του Μπενίτεθ. Αλλά και πάλι, η πιο λογική εξέλιξη θα ήταν ένα γκολ από τους γηπεδούχους, που θα έδινε μια ζόρικη νίκη. Όχι όμως. Οι Ρέιντζερς, με τον Σον Ράιτ Φίλιπς στο 78ο λεπτό, έσκασαν τη «βόμβα» της 21ης αγωνιστικής του κορυφαίου πρωταθλήματος με το υπέρ τους 1-0.

Στην 4η θέση παρέμειναν οι «μπλε» που απέτυχαν να ξαναπεράσουν τρίτοι και να μειώσουν τη διαφορά από τις ομάδες του Μάντσεστερ. Παρηγοριά τους, το ένα ματς λιγότερο από όλους τους υπόλοιπους, μαζί με τη Σαουθάμπτον. Στον πάτο παρέμεινε το σύνολο του Ρέντναπ, αλλά πλέον, με ανεβασμένο ηθικό.

Στο «Άνφιλντ», ο Ντάνιελ Στάριτζ και όσοι βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου, παρακολούθησαν μια παράσταση… εξ Ουρουγουάης! Ο Λουίς Σουάρες, με δύο γκολ και μια ασίστ χάρισε στη Λίβερπουλ εύκολη νίκη με 3-0 επί της Σάντερλαντ. Πρώτα, «σέρβιρε» στον Στέρλινγκ στο 19ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ ο νεαρός άσος κι έπειτα… το πήρε πάνω του. Θα ήταν αχαριστία, όμως, αν δεν απονέμουμε τα εύσημα στον Στίβεν Τζέραρντ, που τόσο στο 26’, όσο και στο 52’, επέτρεψε στον Σουάρες να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το 3-0. Στην 8η θέση, τους 31 βαθμούς και το -5 από την πρώτη πεντάδα οι «κόκκινοι».

Αυτή, την συμπληρώνει η Έβερτον που πέρασε από το «St. James’s Park» με το αγαπημένο της 2-1 και φυσικά… με ανατροπή. Ο Παπίς Σισέ έβαλε μπροστά τη Νιούκαστλ που πίστεψε ότι η απώλεια του Ντεμπά Μπα δεν θα είχε… συνέπειες. Ο Μπέινς στο 43ο λεπτό με φάουλ - «κεραυνό» και ο Ανιτσέμπε στο 63’ με κοντινό πλασέ, έφεραν το ματς «τούμπα» για να δώσουν στα «ζαχαρωτά» τους τρεις βαθμούς.