Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

Το πήρε πάνω του ο Μέσι!!

Εκεί που η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε, η Μπαρτσελόνα πέρασε και με ανατροπή! Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν 2-1 της Γρανάδα του Λούκας Αλκαράθ, με τον Μέσι να σκοράρει δις, φτάνοντας τα 301 γκολ με την Μπάρτσα!

Το πήρε πάνω του ο Μέσι!
Δεν την «πάτησε», όπως η Ρεάλ Μαδρίτης! Η Μπαρτσελόνα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Γρανάδα του Λούκας Αλκαράθ, το γύρισε και πέρασε νικήτρια με 2-1, χάρη στα δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι. Με αυτά τα τέρματα, έφτασε συνολικά τα 301 με τη φανέλα των «μπλαουγκράνα», σκοράροντας για 14ο συνεχές παιχνίδι στο ισπανικό πρωτάθλημα!

Οι παίκτες του πρώην τεχνικού του Άρη μπήκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Ιγκάλο στο 26’. Τα πράγματα έγιναν ζόρικα για την Μπαρτσελόνα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Και με ποιον άλλο; Φυσικά, τον Λιονέλ Μέσι.

Στο 50’, ο «Λέο» έσπασε το οφσάιντ των γηπεδούχων, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 66’ ο Πέδρο έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ακυρώθηκε γκολ του ως οφσάιντ.

Κάπου εκεί το πήρε πάλι πάνω του ο Μέσι. Έστησε τη μπάλα έξω από την περιοχή της Γρανάδα, εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 2-1, με το νούμερο 301 γκολ του Αργεντινού αστέρα στην καριέρα του στην ομάδα. Αυτό έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης, παρά τις καλές ευκαιρίες των Ιμπραχίμι (Γρανάδα) και Αλέξις Σάντσες (Μπαρτσελόνα) προς το τέλος της αναμέτρησης.

Granada 1-2 Barcelona από goalsarena2012