Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

Αργεντινή: «Ζωγράφισε» ο Λούνα για Σαν Μαρτίν! (videos)

Απίστευτο γκολ σημείωσε ο Χόρχε Λούνα για λογαριασμό της Σαν Μαρτίν Σαν Χουάν, η οποία απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Κολόν Σάντα Φε στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Final της Αργεντινής.
Συγκεκριμένα, ο 26χρονος μέσος άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό με σουτ από το… σπίτι του. Στο 58ο, όμως, ο Εμάνουελ Γκιγκλιότι ισοφάρισε με πέναλτι και πρόσφερε σημαντική βαθμολογική «ανάσα» στη Σαν Μαρτίν. Ωστόσο, η Ιντεπεντιέντε πλησίασε την ομάδα της Σαν Χουάν στην τριετή κατάταξη πετυχαίνοντας την έκπληξη της βραδιάς με το εκτός έδρας 1-0 επί της Βελέζ χάρη σε υπερπροσπάθεια του έμπειρου Κριστιάν Τούλα στο 44ο λεπτό. Μάλιστα οι «κόκκινοι» άντεξαν με δέκα παίκτες από το 21ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Χουλιάν Βελάσκεζ λόγω σκληρού φάουλ επί του Φερνάντο Γκάγκο.
Νωρίτερα, η Σαν Λορένζο παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στην Μπελγκράνο, οπότε έμεινε κοντά στις θέσεις της τριετής κατάταξης, οι οποίες οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία. Από την πλευρά της, η Γοδόι Κρουζ κέρδισε με 2-1 την Ουνιόν, αφού ο Αλέξις Κάστρο στο 28ο λεπτό και ο Ρόντρίγκο Σαλίνας στο 88ο ανέτρεψαν το 1-0 του Αντρές Φρανζόια από το πρώτο λεπτό, αν και έμεινε με δέκα παίκτες από το 25ο λεπτό λόγω αποβολής του Εμάνουελ Ινσούα. Στο 68ο αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με κόκκινη στον πρώην μέσο της Λάρισας και του Ατρόμητου, Μαρτσέλο Σαρμιέντο.
0
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.