Παρασκευή 23 Αυγούστου 2013

Ζώνη και ΜακΚάλεμπ έφεραν την πρώτη ήττα!

Η Εθνική Ελλάδος ηττήθηκε από τα Σκόπια 77-75 στην πρεμιέρα του τουρνουά του Ουλμ. Ζώνη και ΜακΚάλεμπ προβλημάτισαν την «γαλανόλευκη».
Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες σε φιλικά προετοιμασίας. Η Εθνική μας είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα, δεν είχε λύσεις στην επίθεση, ειδικά κόντρα στην άμυνα ζώνης των Σκοπιανών,  και έτσι γνώρισε την ήττα με 77-75. Επόμενο παιχνίδι κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη.
Το ξεκίνημα ήταν καλό σε ό,τι έχει να κάνει με την αμυντική λειτουργία της ομάδας, αλλά δεν ίσχυε το ίδιο και για την επιθετική. Έτσι, μετά από 5 λεπτά αγώνα τα Σκόπια ήταν μπροστά με 5-3. Περπέρογλου και Πρίντεζης έδωσαν κάποιες λύσεις επιθετικά με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 17-15 για την Εθνική μας.
Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι  κατάφερε, χάρη στην άμυνα της,  να προηγηθεί 29-23 με καλάθι και φάουλ του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Οι Σκοπιανοί, όμως, με τον ΜακΚάλεμπ και τον Άντιτς έκαναν ένα σερί 8-0 μέσα σε 01:30'' και πέρασαν μπροστά με 31-29. Η Εθνική μας απάντησε με δικό της σερί 6-0 για το 35-31 με το ημίχρονο να τελειώνει 40-34 υπέρ της Εθνικής Ελλάδος.
Με δύο τρίποντα από τον Μάικ Μπράμος η Εθνική έστειλε για πρώτη φορά στο +10 (46-36) τη διαφορά, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Σκοπιανοί, όμως, κατάφεραν με επιμέρους 12-5 να μειώσουν σε 51-48 πριν ο Μπουρούσης με πέντε συνεχόμενους πόντους βάλει και πάλι μπροστά την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι με 56-48 στο 28' με τρο τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 58-54 υπέρ της «γαλανόλευκης».
Μπουρούσης και Σλούκας με συνεχόμενους πόντους έκαναν το 63-54 στο 32' για την Εθνική μας. Οι Σκοπιανοί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς έπαιζαν ζώνη και έτσι η Εθνική πολλές φορές προσπαθούσε να τη σπάσει με σουτ πίσω από τα 6.75.Τα Σκόπια κατάφεραν να μειώσουν σε 63-60 με τον ΜακΚάλεμπ να έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα. Η Εθνική μας, όμως, είχε και πάλι την απάντηση και με τρίποντο του αρχηγού, Αντώνη Φώτση, η διαφορά πήγε και πάλι στο +8 (68-60) στο 35'.
Ο Μαυροκεφαλίδης με 1/2 βολές έκανε το 69-60, αλλά οι Σκοπιανοί με ΜακΚάλεμπ, Ιλιέφσκι και Τσεκόφσκι έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν σε (69-68), 3:00'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Καϊμακόγλου με συνεχόμενους πόντους διατήρησε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ 73-70, 01:50'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι Σκοπιανοί με ΜακΚάλεμπ και Τσεκόφσκι πέρασαν μπροστά (73-74), μισό λεπτό πριν τη λήξη, ο Καϊμακόγλου έκανε το 75-74 στα 24'' πριν το τέλος για να απαντήσει ο Άντιτς για το 75-76 υπέρ των Σκοπίων. Στην τελευταία επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης επιχείρησε τρίποντο, αλλά αστόχησε και ο Άντιτς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 75-77 υπέρ των Σκοπίων.
Δεκάλεπτα: 17-15,40-34, 58-54, 75-77.
Ελλάδα (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 9 (2/2βολ, 2/6διπ, 1/2τριπ, 6ριμπ), Ζήσης 6 (4/4βολ, 1/4διπ, 0/1τριπ, 5ριμπ, 1ασ), Σπανούλης 11 (1/2βολ, 2/5διπ, 2/7τριπ, 4ριμπ, 8ασ), Περπέρογλουτ 12 (4/4βολ, 4/4διπ, 0/2τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Φώτσης 5 (2/2βολ, 1/3τριπ, 4ριμπ), Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδης 4 (2/3βολ, 1/3διπ, 3ριμπ,2ασ), Καϊμακόγλου 10 (4/4βολ, 3/3διπ, 0/3τριπ, 4ριμπ), Μπράμος 6 (2/4τριπ, 3ριμπ), Πρίντεζης 4 (2/4διπ, 1ριμπ), Σλούκας 5 (2/3βολ, 0/1διπ, 1/2τριπ, 2ριμπ, 4ασ), Κατσίβελης 3 (1/2τριπ,1ριμπ).
Σκόπια (Πίπαν): Ιλιέφσκι 10 (2/3διπ, 1/5τριπ), ΜακΚάλεμπ 25 (6/7βολ, 8/12διπ, 1/3τριπ, 3ριμπ, 4ασ), Στογιανόφσκι 11 (4/5διπ, 1/3τριπ), Στογιανόφσκι Ντ, Γκετσέφσκι 3 (1), Άντιτς 16 (2/3βολ, 4/6διπ, 2/8τριπ, 10ριμπ, 1ασ), Γκιουρόσκι, Τσεκόφσκι 9 (2/3τριπ), Σαμαρτζίσκι 3.