Παρασκευή 23 Αυγούστου 2013

Oh mon dieu…!!

«Θύμα» των… ανατροπών έπεσε η Σεντ Ετιέν, η οποία αν και προηγήθηκε τρεις (!) φορές, τελικά έχασε 4-3 στην έδρα της Έσμπιεργκ στο πρώτο τους παιχνίδι στα play-off του Europa League.

Oh mon dieu…
Τι της έμελλε να πάθει της Σεντ Ετιέν.

Προηγήθηκε τρεις (!) ολόκληρες φορές και ενώ κάθε φορά έλεγε «εντάξει» τελείωσε, τόσες φορές απαντούσαν οι παίκτες της Έσμπιεργκ.

Οι Δανοί, όμως, θέλησαν να… τρελάνουν τους «στεφανουά» και τελικά επικράτησαν 4-3 εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα play-off του Europa League.

Ο Ταμπανού στο 22’ άνοιξε το σκορ για την Σεντ Ετιέν, με την πρώτη… απάντηση από τους Δανούς να έρχεται στο 26’ με τον Άνκερσεν. Στο 42’ ο Χαμουμά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «στεφανουά», ωστόσο, ο Βαν Μπιούρεν στο 64’ έκανε το 2-2. Ο Χαμουμά και πάλι έκανε το 3-2 στο 70’ και από εκεί και πέρα όλα ήρθαν… τούμπα. Ο Αντρέασεν στο 75’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και ο Άνκερσεν στο 80’ με το δεύτερο γκολ του στην αναμέτρηση χάρισε τη νίκη στους Δανούς.

Δίχως να… ιδρώσει ιδιαίτερα η Ρούμπιν Καζάν έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μόλντε, καθώς επικράτησε 2-0, με τον Ροντόν να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα για την ομάδα του. Εύκολο… διπλό και για την Ντιέπρ, που επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Κατζού Νόμε.

Με τον Ρούμπεν Ράγιος να σκοράρει σε ένα ακόμα ευρωπαϊκό παιχνίδι της, η Μακάμπι Χάιφα επικράτησε εντός έδρας 2-0 της ρουμανικής Άστρα Τζιουρτζιού και έχει θέσει γερές βάσεις για την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League. Άνετη επικράτηση με σκορ 2-0 εκτός έδρας για την Σταντάρ Λιέγης επί της Μινσκ.

Με τον Ρομπέρτο Σολδάδο να είναι «καυτός» και να σημειώνει δύο τέρματα, η Τότεναμ διέλυσε την Ντιναμό Τιφλίδας με σκορ 5-0. Ουσιαστικά, οι Spurs μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης και βρίσκονται… ήδη στους ομίλους του Europa League.

Το.. πάρτι ξεκίνησε νωρίς με τον Τάουνσεντ, ενώ πριν το ημίχρονο, ο Παουλίνιο (παρθενικό του) διπλασίασε τα τέρματα των Λονδρέζων. Στη συνέχεια, με δύο γκολ του Ισπανού νεοαποκτηθέντα (58’, 68’) και ένα από τον Ρόουζ (65’), διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Με τον Σισέ να μπαίνει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κουμπάν πήρε τη νίκη με το... φτωχό πλην τίμιο 1-0 απέναντι στην Φέγενορντ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Σκόρερ ο Μπαλντέ.

Διπλό που βάζει τις βάσεις για τους ομίλους πέτυχε η Μπέτις, που επικράτησε 2-1 μέσα στο «σπίτι» της Γιάμπλονετς. Ακόμα πιο ήσυχη θα πρέπει να είναι η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που επιστρέφει στη Γερμανία με το υπέρ της 2-0 κόντρα στην Καραμπάγκ.