Κυριακή 25 Αυγούστου 2013

Πρωτιά για Τσβόλε, γκέλα για PSV!

Με γκολ του Παρκ στο 86΄ η Αϊντχόφεν απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Χέρακλες και απέφυγε τη πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα Ολλανδίας. Μόνη στη κορυφή η Τσβόλε, μετά το 2-0 κόντρα στην Καμπούρ.

Πρωτιά για Τσβόλε, γκέλα για PSV
Η γηπεδούχος, είχε προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό, όμως ο Παρκ με δικό του τέρμα τέσσερα λεπτά πριν την εκπνοή έδωσε τον βαθμό στην PSV. Στα υπόλοιπα ματς της 4ης αγωνιστικής που έγιναν σήμερα Σάββατο, η Ρόντα πέρασε με το εμφατικό 4-0 από την έδρα της Ντεν Χάαγκ, ενώ Ναϊμέγκεν και Βάαλβικ ήρθαν ισόπαλες 2-2 με τις δύο ομάδες να έχουν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο.

Την ξέφρενη πορεία της συνέχισε η νεοφώτιστη Τσβόλε, που νίκησε 2-0 την Καμπούρ, έκανε το "τέσσερα στα τέσσερα" στις νίκες και πέρασε πλέον μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 23/8

Χέρενφεν-Άγιαξ 3-3 (23’, 32’ Φινμπόγκασον, 44’ Έικρεμ – 13’ Μοϊσάντερ, 17’ Σίγκθορσον, 65’ Έρικσεν)

Σάββατο, 24/8

Ναϊμέγκεν-Βάλβαϊκ 2-2 (23΄, 37΄ Χίγκντον/ 63’ Ντουίτς, 70΄ Ζοακίμ)
Ντεν Χάαγκ-Ρόντα 0-4 (25΄ Λουλτσκ, 43΄ Ντιτζκχούιζε / 53΄ Φλέντερους, 77΄ Ντόναλντ)
Χέρακλες-PSV 1-1 (6΄ Ντουάρτε/ 86’ Παρκ)
Τσβόλε-Καμπούρ 2-0 (69' Φερνάντεζ, 78΄Ακέντεχ (πεν.))