Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2013

Επιτέλους… νίκησαν!!

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Νετς και Μάτζικ, κόντρα σε Ράπτορς και Χοκς αντίστοιχα, βάζοντας τέλος στο σερί ηττών τους. Ήττα για τους Λέικερς στην Ουάσινγκτον, ρεκόρ καριέρας για τον Νενέ.

Επιτέλους… νίκησαν
Τέλος στις συνεχόμενες ήττες και επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα είχαμε τα ξημερώματα στο ΝΒΑ για τους Μπρούκλιν Νετς και τους Ορλάντο Μάτζικ. Οι πρώτοι, με τον Μπλάτσε να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι (24 πόντοι) και τον Τζόνσον να τον βοηθάει σημαντικά με 21, είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα, με τους Ράπτορς να βρίσκουν λύσεις στους Ντε Ρόουζαν και Λόουρι. Είναι χαρακτηριστικό πάντως ότι οι Νετς κόντεψαν ξανά να… αυτοκτονήσουν, καθώς παρότι προηγήθηκαν 101-86 πέντε λεπτά πριν το φινάλε, δέχθηκαν επί μέρους 14-1 και καρδιοχτύπησαν στο τέλος. Αυτή, ήταν η πρώτη νίκη (102-100) για το Μπρούκλιν –είχε σε καλή βραδιά και τους Γκαρνέτ, Πιρς- μετά από πέντε σερί ήττες.

Η Μάτζικ βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με οκτώ πόντους στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους Χοκς στην Ατλάντα, αλλά το δεύτερο τους ανήκε ολοκληρωτικά. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με αιχμές τους Αφλάλο και Νίκολσον που σταμάτησαν στους 26 και τους 18 αντίστοιχα, έκαναν «φύλλο και φτερό» το αμυντικά συστήματα των «γερακιών» και επικράτησαν με σκορ 109-92. Οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικά προβλήματα στο σκοράρισμα καθώς μόνο οι Χόρφορντ και Τίγκι ανταποκρίθηκαν, ενώ στους 6 πόντους σε επτά λεπτά συμμετοχής έμεινε ο Πέρο Άντιτς.

Στην Ουάσιγκτον, οι Λέικερς πάλεψαν και με το παραπάνω το ματς κόντρα στους Γουίζαρντς, αλλά οι τελευταίοι χαμογέλασαν στο τέλος, επικρατώντας με 116-111. Ο Νενέ με 30 πόντους που αποτελούν ρεκόρ καριέρας και ο φορμαρισμένος Τζον Ουόλ που σταμάτησε στους 31 ήταν οι κινητήριοι «μοχλοί» στην επίθεση των γηπεδούχων, την ώρα που ο Γουέμπστερ προσέθεσε στην συγκομιδή 20 με 9 ριμπάουντ. Οι «λιμνάνθρωποι» καθοδηγήθηκαν στο σκοράρισμα από τον Τζόρνταν Φάρμαρ που είχε 22 πόντους και 8 ασίστ, ενώ στους 17 σταμάτησε ο Γκασόλ.

Τέλος, στις νίκες μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα επανήλθαν και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, που παρά τις σημαντικές απουσίες των Μπόγκουτ και Ιγκουοντάλα, επικράτησαν 102-101 των Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη.