Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2013

Αργεντινή: Δεν κατέβηκε η Κολόν λόγω χρεών!

Δεν έχουν πληρωθεί επί επτά μήνες οι ποδοσφαιριστές της Κολόν Σάντα Φε, οπότε αποφάσισαν να μην κατέβουν στο σημερινό ματς με την Ατλέτικο Ραφαέλα.

Τις τελευταίες εβδομάδες απείχαν από κάποιες προπονήσεις, ενώ η αργεντίνικη ομοσπονδία αφαίρεσε έξι βαθμούς από την Κολόν με αφορμή τις οικονομικές οφειλές προς τα μέλη του ρόστερ, αλλά δεν υπήρξε ανταπόκριση απέναντι στα αιτήματα των ποδοσφαιριστών. Στην προκειμένη, ο διαιτητής του αγώνα θέλησε να περιμένει πιθανή εμφάνιση εφηβικής ομάδας της Κολόν καθυστερώντας την έναρξη του αγώνα, αλλά η Ατλέτικο δεν συνεργάστηκε και αποχώρησε από το γήπεδο! Σε πρώτο βαθμό, η τοπική αστυνομία ενεργοποιήθηκε, ώστε να αποτραπούν επεισόδια των απελπισμένων και αηδιασμένων οπαδών του ταλαιπωρημένου συλλόγου, ενώ τις επόμενες ημέρες η ομοσπονδία θα κληθεί να επιληφθεί του θέματος, καθώς η Inicial οδεύει προς το τέλος της.

Στο περιθώριο των παραπάνω εξελίξεων, οι Νιούελς Ολντ Μπόις συμπλήρωσαν πεντάδα αγώνων χωρίς νίκη χάνοντας με 2-1 στην έδρα της Τίγκρε, η οποία απομακρύνθηκε από τη ζώνη υποβιβασμού της τριετής κατάταξης. Πάντως προηγήθηκαν στο 20ό λεπτό με τον Φαμπιάν Μουνιόζ, πριν ισοφαριστούν στο 35ο λεπτό με γκολ του Σεμπαστιάν Ρουσκουγιέδα και μείνουν πίσω με 2-1 στο 64ο με πέναλτι του Άνχελ Ντίαζ. Μάλιστα, στο 44ο λεπτό ο Νταβίντ Τρεζεγκέ αστόχησε σε πέναλτι με… θεαματικό τρόπο, εξέλιξη που δεν επέτρεψε στην ομάδα του να επανακτήσει την πρώτη θέση της Inicial, ενώ στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Οράκιο Ορζάν με απευθείας κόκκινη.