Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014

Στην κορυφή και η Μπάρτσα!!

«Σκοτωμός» μέχρι τέλους στην Ισπανία. Η Μπαρτσελόνα αν και τα χρειάστηκε στην αρχή, στη συνέχεια «χόρεψε» στη βροχή, επικράτησε 4-1 της Σεβίλλη και «συγκατοικεί» στην κορυφή με Ρεάλ κι Ατλέτικο.

Στην κορυφή και η Μπάρτσα (video)
Ένα απ’ τα συναρπαστικότερα πρωταθλήματα στην ιστορία συνεχίζεται στην Ισπανία! Μετά τη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης και την γκέλα της Ατλέτικο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 4-1 της Σεβίλλης και ανέβηκε με τις δύο προαναφερθείσες ομάδες στην κορυφή, έχοντας όλοι από 57 πόντους!

Το παιχνίδι στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για τους Καταλανούς, που βρέθηκαν να χάνουν στο 15’ από το τέρμα του Μορένο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα προς ανακούφισή τους, ο Μπάκα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Βαλντές.

Και σιγά-σιγά η ομάδα του Μαρτίνο άρχισε να... ξυπνάει. Έτσι, στο 34' ο Μέσι έδωσε στον Αλέξις (που ήταν σε καθαρή θέση οφσάϊντ) και ο τελευταίος ισοφάρισε, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Αργεντινός χρίστηκε σκόρερ με ωραίο τελείωμα και έδωσε προβάδισμα στους "μπλαουγκράνα".

Και παρά το γεγονός πως η βροχή «δυνάμωνε» και δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών, ο Μέσι «καθάρισε» την υπόθεση νίκη μια και καλή στο 56’ για να έρθει ο Φάμπρεγας στο 88’ να διαμορφώσει το τελικό σκορ με «έξυπνο» πλασεδάκι.