Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2014

Δεν χαρίζει… τάλιρο η Μπάγερν!!

Η Μπάγερν έφτασε τα 44 σερί ματς χωρίς ήττα στην Bundesliga σαρώνοντας με 5-0 την Άιντραχτ στο τελευταίο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής.

Δεν χαρίζει… τάλιρο η Μπάγερν (video)
Δίχως ίχνος χαλάρωσης ή… οίκτου απέναντι στους αντιπάλους της, η Μπάγερν συνεχίζει να σκορπά τρόμο στην Bundesliga. Τελευταίο της θύμα… η Άιντραχτ Φρανκφούρτης την οποία συνέτριψε με 5-0 στο Μόναχο για τη 19η αγωνιστική παραμένοντας στο +13 από την πλησιέστερη διώκτριά της, τη Λεβερκούζεν. Παράλληλα η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα διεύρυνε στα 44 ματς το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα και με 53 βαθμούς (έχοντας 17 νίκες και δύο ισοπαλίες) πραγματοποιεί την καλύτερη πορεία στην ιστορία του γερμανικού πρωταθλήματος.

Στο 12’ η κεφαλιά-πάσα του Μάντζουκιτς έστρωσε την μπάλα στο διάβα του Γκέτσε κι αυτός σκόραρε για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος. Στο 44’ ο επανακάμψας από τραυματισμό Ριμπερί μετά δεξί σουτ μέσα από την περιοχή έφτασε τα επτά γκολ στη φετινή Bundesliga. Στο 67’ ο Ρόμπεν-μόλις δύο λεπτά αφότου είχε μπει σαν αλλαγή-αξιοποίησε το γύρισμα του Γκέτσε και με αριστερό σουτ έγραψε το 3-0, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ντάντε με κεφαλιά σε κόρνερ του Ριμπερί πρόσθεσε ένα ακόμη γκολ για τους Βαυαρούς. Τον επίλογο έγραψε στο 89’ ο Μάντζουκιτς με όμορφη ντρίμπλα και αριστερό πλασέ.