Δευτέρα 3 Μαρτίου 2014

Πόρτο σε… παύση!

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η Πόρτο γκέλαρε, μένοντας στο 2-2 με την Γκιμαράες και συνεχίζει να χάνει έδαφος απ’ τις κορυφαίες θέσεις στην 21η αγωνιστική Πορτογαλίας.

Πόρτο σε… παύση
Συνεχίζει να χάνει έδαφος απ’ τις κορυφαίες θέσεις τις βαθμολογίας η Πόρτο, που έμεινε ισόπαλη (2-2) με τη Γκιμαράες σε ένα συγκλονιστικό ματς της 21ης αγωνιστικής.

Οι «δράκοι» πήραν προβάδισμα δύο γκολ μέχρι το 40’ όμως η Γκιμαράες ισοφάρισε βάζοντας από ένα γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δεύτερου.

Ο Κουαρέσμα άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18’ ενώ ο Λίκα στο 42’ διπλασίασε τα τέρματα για την Πόρτο.

Η χαρά της όμως δεν κράτησε για πολύ. Ο Μαζού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου μείωσε για την Γκιμαράες, που ισοφάρισε στο 52’ με τον Ματίας και πήρε σημαντικό βαθμό που την κρατάει στην έκτη θέση, τέσσερις βαθμούς πίσω απ’ την πεντάδα.

Από την άλλη, η Πόρτο έκανε τη δεύτερη σερί γκέλα της, αφού μετά την ήττα απ’ την Εστορίλ την περασμένη αγωνιστική, έμεινε και πάλι μακριά απ’ τη νίκη και έδωσε την ευκαιρία στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας να μείνει με το +4 στη δεύτερη θέση.