Δευτέρα 3 Μαρτίου 2014

Το… δέκα το καλό!!

Ο ΚΑΟΔ επικράτησε του Κολοσσού στη Ρόδο με 76-70, πέτυχε την δέκατη φετινή του νίκη, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την παραμονή του στα μεγάλα σαλόνια.

Το… δέκα το καλό!
Σημαντική νίκη για τον ΚΑΟΔ στη Ρόδο. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς έφυγε με το διπλό από το Βενετόκλειο κόντρα στον Κολοσσό (76-70), στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ, πέτυχε τη δέκατη φετινή της νίκη, έφτασε τους 30 βαθμούς και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, όμως στα τελευταία καθοριστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι παίρνοντας μεγάλη νικη.

Μπράουν και Μπάβτσις οι κορυφαίοι των νικητών. Ο Παπαντωνίου ξεχώρισε για τους «θαλασσί».

Αν και φιλοξενούμενος ο ΚΑΟΔ μπήκε δυνατά στο Βενετόκλειο και προηγήθηκε με 6-0. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τους «θαλασσί» οι οποίοι ισοφάρισαν σε 6-6. Από εκεί και έπειτα ακολούθησε… σκληρή μονομαχία όπως μαρτυρούν και οι 5 ισοπαλίες (6-6, 12-12, 14-14, 19-19, 21-21). Σο τελευταίο λεπτό ωστόσο οι Δραμινοί κατάφεραν με δύο βολές του Μπράουν και τρίποντο του ίδιου στην εκπνοή της πρώτης περιόδου να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων, 21-26. Η επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων συνεχίστηκε. Έμειναν τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι στο με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -9 (21-30) και να οδηγηθούν με αυτή τη διαφορά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (34-43).

Η ανάπαυλα επέτρεψε στον Κολοσσό να ανασυνταχθεί. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα οι «θαλασσί» περιόρισαν τον ΚΑΟΔ στους 9 πόντους και κατάφεραν στο τέλος της τρίτης περιόδου να φέρουν το ματς σχεδόν στα ίσια, 51-52. Το τελευταίο δεκάλεπτο όπως αναμενόταν βρήκε τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρή μάχη και να πηγαίνουν πόντο-πόντο. 1’ πριν το φινάλε και με το σκορ στο 68-69 ο Τσάμης έκλεψε την μπάλα αλλά δέχθηκε την τάπα από τον Βον, ενώ ακολούθησε μεγάλο τρίποντο του Τζόουνς για το 68-72. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στα 15’’ με λέι απ του Παπαντωνίου σε 70-72 στη διαδικασία των βολών που ακολούθησε όμως ο ΚΑΟΔ ήταν αλάνθαστος φτάνοντας σε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, 70-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 34-43, 51-52, 70-76

Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 13 (6 ασίστ), Τσαρ 3 (1), Γεωργαλλής 4, Κόμματος 10 (2), Σμιθ 13, Στεφανίδης 6 (2), Σίμπσον 7 (1), Τσάμης 7, Όσμπι 7

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 10 (1), Στίγκερς, Μπράουν 27 (3), Βον, Μάρκοβιτς 6 (9 ριμπάουντ), Μπάβτσιτς 25 (3), Ζάρας 8 (2), ΜπέναςΠηγή: sport-fm.gr