Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

Ισοφάριση για Ράπτορς (2-2)!

Το Τορόντο με πρωταγωνιστές τους Ντε Ρόζαν (24π.) και Λάουρι (22π.) πήρε πίσω το αβαντάζ της έδρας από τους Μπρούκλιν Νετς με 87-79

Ισοφάριση για Ράπτορς (2-2)
Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν στην απόλυτη ισορροπία. Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα οι Ράπτορς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά, επιτρέποντας μόλις 12 πόντους στους Νετς. Πως συνέβη αυτό; Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στην τελευταία περίοδο και συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι 4:58 πριν το τέλος, όταν ο Γκαρνέτ με δύο βολές έδωσε το τελευταίο προβάδισμα με 79-78 στους Νετς. Από εκεί και μετά το Μπρούκλιν δεν σημείωσε ούτε πόντο και από την άλλη σκόραραν δύο βολές ο Ντε Ρόζαν, ένα τρίποντο ο Βάσκεζ και ένα δίποντο και δύο βολές ο Λόουρι για να διαμορφώσουν το τελικό 87-79.

Οι Νετς είχαν τον Πολ Πιρς με 22 πόντους, αλλά σε κακή μέρα τον Ντερόν Ουίλιαμς που είχε 10 πόντους με 4/12, 6 ασίστ, αλλά και 5 λάθη, ενώ ο Τζο Τζόνσον έμεινε στους 7 πόντους. Από την άλλη ο Ντε Ρόζαν είχε 24, ο Λάουρι 22, ενώ πολύτιμος ήταν και ο Αμίρ Τζόνσον με 17 πόντους.

Μπρούκλιν Νετς: Πιρς 22, Ουίλιαμς 10, Γκαρνέτ 10, Λίβινγκστον 9, Τζόνσον 7, Τελέτοβιτς 12, Πλάμλι 1, Άντερσον 3, Κιριλένκο 1, Μπλατς 4.

Τορόντο Ράπτορς: Α. Τζόνσον 17, Ρος, Βαλαντσιούνας 6, Ντε Ρόζαν 24, Λάουρι 22, Πάτερσον 9, Βάσκες 9, Χέιζ, Σάλμονς, Νόβακ. Πηγή: sport-fm.gr