Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

Αργεντινή: «Τεσσάρα» για Μπόκα!! (videos)

Σχετικά εύκολα έφθασε η Μπόκα Τζούνιορς στο 4-2 σε βάρος της Άρσεναλ Σαραντί, ενώ η Ρίβερ Πλέιτ έχασε ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή του Final της Αργεντινής.
Οι «χεϊνέσες» προηγήθηκαν στο 55ο δευτερόλεπτο με τον Κριστιάν Έρμπες και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Χουάν Ρομάν Ρικέλμε διαμόρφωσε το 2-1 με πέναλτι, ενώ από την άσπρη βούλα σκόραρε και ο Εμανουέλ Γκιγκλιότι, στο 86ο λεπτό, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας τη νίκη. Από την πλευρά της, η Ρίβερ Πλέιτ έμεινε στο 1-1 με την Ολίμπο, αποτέλεσμα που οριστικοποίησε τον υποβιβασμό της Αρχεντίνος Τζούνιορς! Νωρίτερα, η Γοδόι Κρουζ «έκλεψε» 1-0 στην έδρα της Εστουντιάντες χάρη σε γκολ του Φακούντο Καστιγιόν στο 80ό λεπτό και η Λανούς κατέβαλε τους Ολ Μπόις με 1-0 χάρη σε γκολ του Σαντιάγκο Σίλβα στο 60ό λεπτό.
14
-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.