Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου 2014

Όρθια στο «Έμιρεϊτς» η Τότεναμ!!

Ακόμα κι αν έχασε το προβάδισμα που απέκτησε, η Τότεναμ έφυγε από το «Έμιρεϊτς» ικανοποιημένη από τον βαθμό της ισοπαλίας που πήρε με το τελικό 1-1 απέναντι στην Άρσεναλ, στο λονδρέζικο ντέρμπι για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Παραμένει αήττητη η ομάδα του Βενγκέρ.
Έχοντας προσεγγίσει πολύ προσεκτικά το ματς, με προτεραιότητα στην άμυνα, τα «σπιρούνια» άντεξαν σε στιγμές έντονης πίεσης από τους «κανονιέρηδες», προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Τσαντλί στο 56ο λεπτό, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τσάμπερλεϊν στο 74'.
Ανούσια υπεροχή από τους γηπεδούχους, που δεν πήραν βοήθειες από τους Εζίλ και Γουέλμπεκ για ακόμα ένα ματς, ενώ, ο Αλσατός κόουτς είδε τους Ράμσεϊ και Αρτέτα να αποχωρούν τραυματίες από το πρώτο μέρος! Με ενοχλήσεις βγήκε στην επανάληψη και ο Γουίλσιρ.
Το μπλόκο της άμυνας της Τότεναμ που προτίμησε να κλείσει όλους τους διαδρόμους και να περιμένει για να βγει στην αντεπίθεση έπρεπε να αντιμετωπίσει η Άρσεναλ στο λονδρέζικο ντέρμπι. Οι «κανονιέρηδες» είχαν την υπεροχή, είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, έφταναν στα όρια της περιοχής των αντιπάλων τους, αλλά... μέχρι εκεί! Ο Μαουρίσιο Ποκετίνο είχε φροντίσει να στελεχώσει σωστά την άμυνά του, οι παίκτες του εκτελούσαν τις εντολές του όπως ακριβώς έπρεπε και προέβαλαν σθεναρή αντίσταση. Μάλιστα, η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν ένα γυριστό του Αντεμπαγιόρ στις καθυστερήσεις, με τον Σέζνι να απομακρύνει. Το κακό για την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ, ήταν πως είδε τους Αρτέτα και Ράμσεϊ να αποχωρούν τραυματίες...
Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε διαφορές σε σχέση με όσα είχαμε δει στα πρώτα 45 λεπτά. Ναι μεν ξανά η Άρσεναλ ήταν αυτή που πρωταγωνιστούσε, αλλά είχε εντείνει την πίεσή της, κλείνοντας την Τότεναμ στα καρέ της. Από λάθος της άμυνας, όμως, οι «κανονιέρηδες» την... πάτησαν και με διαγώνιο σουτ του Τσαντλί μέσα από την περιοχή στο 56ο λεπτό, κόντρα στη ροή του αγώνα, η ομάδα του Ποκετίνο πήρε το προβάδισμα! Με την πλάτη στον τοίχο, πλέον, η Άρσεναλ κλήθηκε να κάνει το... κάτι παραπάνω. Και αυτό, ήρθε με λάθος μαρκαρίσματα στο 74ο λεπτό, για να κάνει τη σέντρα-σουτ έξω από την περιοχή ο Καθόρλα, να περάσει η μπάλα από τον Γουέλμπεκ και ο Τσάμπερλεϊν από το δεύτερο δοκάρι να ισοφαρίσει σε 1-1. Η συνέχεια ήταν μόνο... Άρσεναλ, όμως, τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να μένουν ικανοποιημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Άρσεναλ: Σέζνι, Τσέιμπερς, Μερτεσάκερ, Γκιμπς, Κοσιελνί, Γουίλσιρ (63' Σάντσες), Τσάμπερλεϊν, Αρτέτα (28' Φλαμινί), Εζίλ, Ράμσεϊ (46' Καθόρλα), Γουέλμπεκ
Τότεναμ: Γιορίς, Καμπούλ, Ρόους (83' Ντάιερ), Βερτόνχεν, Τσαντλί (80' Μπενταλέμπ), Νόουτον, Μέισον, Λαμέλα, Έρικσεν (62' Λένον), Καπού, Αντεμπαγιόρ
*Πηγή: england365.gr*