Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Τι καλά… Τρίκαλα!!

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση τα Τρίκαλα συνέτριψαν 98-60 τον Πανιώνιο, στη Νέα Σμύρνη και πανηγύρισαν τη δεύτερή τους νίκη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές! Κορυφαίος ο Ίνγκραμ με 21 πόντους.

Τι καλά… Τρίκαλα!
Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα έκαναν... πάρτι στη Νέα Σμύρνη, συντρίβοντας 98-60 τον Πανιώνιο, για την 3η αγωνιστική της Α1. Κορυφαίος για την ομάδα της Θεσσαλίας ήταν ο Ίνγκραμ με 21 πόντους, ενώ από τους «κυανέρυρθους» ξεχώρισε ο Κορόλεφ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 10 πόντους.

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, όπου με «όπλο» την άμυνά του προηγούταν 11-5 των Τρικάλων, στα πρώτα τρία λεπτά. Όμως, η ομάδα της Θεσσαλίας «απάντησε» με ένα σερί 7-0 και έτσι πέρασε μπροστά (11-12), ενώ με πρωταγωνιστές τους Μπόουι και Τρέισι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (17-25).

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη συνέχισε με τον ίδιο –υψηλό- ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με ένα σερί 12-0 εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στο +20 (17-37). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα Τρίκαλα είχαν πολύ καλά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +24 (28-52).

Η μεγάλη διαφορά με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, έδωσε την ευκαιρία στα Τρίκαλα να παίξουν πιο ελεύθερα και έτσι από νωρίς το ματς ξέφυγε κι άλλο, με τη θεσσαλική ομάδα να πηγαίνει στο +30 (32-62). Από την άλλη, ο Πανιώνιος δεν ήταν σε θέση να μειώσει και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 42-76. Πλέον, η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τα Τρίκαλα να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 98-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 28-52, 42-76, 60-98.*Πηγή: sport-fm.gr*