Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Άρης… στα δύσκολα!!

Δίχως να εντυπωσιάσει, αλλά «μιλώντας» στα δύσκολα, όπως και ο κόσμος του που στο εξής θα στερηθεί, ο Άρης νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών με 69-64. Κορυφαίος ξανά ο Βεζένκοφ.

Άρης… στα δύσκολα
Στην τελευταία του παράσταση μπροστά στο κοινό του μέχρι τα… Χριστούγεννα (αφού ακολουθεί ποινή τριών αγωνιστικών για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ), ο Άρης δεν στενοχώρησε τους φίλους του. Ξεπέρασε την απουσία του τραυματία Τόρεϊ Τόμας, Νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών με 69-64, διπλασίασε τις νίκες του στην Α1 και είχε τις απαντήσεις όποτε οι Αχαιοί πλησίαζαν επικίνδυνα. Ο Σάσα Βεζένκοφ ηγήθηκε σε ένα ακόμη ματς της ομάδας του με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τορλίν Φιτζπάτρικ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους ηττημένους.

Οι «κίτρινοι» είχαν εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα, που δεν ξεπερνούσε τους πέντε πόντους (13-8) και είδαν τους φιλοξενούμενους να τους προσπερνούν μόνο προσωρινά (13-14). Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγε έδιναν επιθετικές λύσεις στον Άρη, αλλά ο Μπατής ήταν πολύ «ζεστός» και οι Αχαιοί ανέκτησαν την πρωτοπορία (27-28), πάλι όμως για λίγο. Ένα ξέσπασμα έφερε το 8-0 σερί των γηπεδούχων (37-30) και παρά την τεχνική ποινή στον Δημήτρη Πρίφτη από τον Σπύρο Γκόντα για διαμαρτυρία το ημίχρονο έκλεισε στο 39-32.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου (41-39), όταν ο Άρης-εκμεταλλευόμενος κι ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μπατή-πέτυχε δέκα αναπάντητους πόντους και ξέφυγε για πρώτη φορά με 51-39. Οι παίκτες του Απόλλωνα δεν κατέθεσαν τα όπλα και στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκαλέπτου «ροκάνισαν» τη διαφορά στους έξι (51-45) και τρία λεπτά μετά στους τέσσερις (56-52) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό αφύπνισε την ομάδα του, καθώς έκανε ένα επί μέρους σκορ 11-2 και έφτασε στο 67-54 «καθαρίζοντας» το ματς, παρότι οι Πατρινοί πάλεψαν μέχρι το τέλος μειώνοντας στους έξι στο τελευταίο λεπτό (69-63).

Δεκάλεπτα: 20-17, 39-32, 51-41, 69-64.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10, Γκίκας 3, Ριντ 8, Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 13, Νέιμικ 8, Μούρτος 4, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγε 12.

Απόλλων Π. (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 8, Πεν 6, Φιτζπάτρικ 21, Αντωνάκης, Μπατής 15, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 7, Μολφέτας.

Διαιτητές: Γκόντας, Ταβουλαρέας, Τζαφλέρης. *Πηγή: sport-fm.gr*