Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Της είπε κι… ευχαριστώ!!

Όλα κύλισαν ιδανικά! Την ώρα που η Ινβερνές επικρατούσε εύκολα με… 1-0 της Νταντί Γιουνάιτεντ, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Χάμιλτον της έκανε «δώρο». Πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή της Σκοτίας.

Της είπε κι… ευχαριστώ!
Καλύτερα δεν γίνεται. Η Ινβερνές επικράτησε -πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ- με 1-0 της Νταντί Γιουνάιτεντ και σε συνδυασμό με την ήττα της πρωτοπόρου, Χάμιλτον την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Σκοτίας.

Πιο απειλητικοί ήταν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «άνοιξαν» το σκορ στο 10’ με… δράστη τον Γουότκινς. Στην συνέχεια, η Ινβερνές πήρε τα… ηνία του αγώνα κι επέβαλλε τον ρυθμό της στο γήπεδο. Με εξαίρεση ένα δυνατό… δίλεπτο της Νταντί Γιουνάιτεντ, το ματς είχε πάει στα «μέτρα» της αντιπάλου της, όμως το 1-0 δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά.

Ακριβώς ίδιο… σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να έχουν τον… πρώτο λόγο και να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο. Παρά την υπεροχή τους, τόσο σε τελικές προσπάθειες, όσο και στην κατοχή, δεν κατόρθωσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, η οποία εν τέλει όμως ήρθε.

Παράλληλα, όπως προαναφέρθηκε, η Νταντί έκανε το «δώρο» στην Ινβερνές, κερδίζοντας με 2-0 την Χάμιλτον, ενώ το «ντέρμπι» των ουραγών ανάμεσα σε Σεντ Μίρεν και Ρος Κάουντι έληξε 2-2. Τέλος, Πάτρικ Θιστλ και Σεντ Τζόνστον έμειναν στο 0-0.