Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

Δεν έμεινε στον Ολυμπιακό!!

Η Νέα Κηφισιά συνέχισε την καλή της πορεία στην Α1, καθώς μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, πήρε το «διπλό» (79-68) κόντρα στον Πανελευσινιακό, για την 3η αγωνιστική της Α1!

Δεν έμεινε στον Ολυμπιακό!
Με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού, η Νέα Κηφισιά πήρε το ροζ φύλλο και στην έδρα του Πανελευσινιακού, επικρατώντας 79-68, για την 3η αγωνιστική της Α1.

Κορυφαίος -άλλη μία φορά- για την ομάδα των βορείων προαστίων ο Δημήτρης Μαυροειδής με 20 πόντους, με τον Μιχάλη Κακιούζη να προσθέτει άλλους 16. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ρόμπινσον.

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-6), με τη Νέα Κηφισιά να παίρνει πιο… σοβαρό προβάδισμα στη συνέχεια (8-11). Η ομάδα των βορείων προαστίων διεύρυνε συνεχώς το προβάδισμά της (15-24), με το πρώτο δεκάλεπτο να τη βρίσκει στο +10 (17-27).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου (22-31), με τον Πανελευσινιακό να κάνει ένα σερί 9-0 και να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (31-31). Μάλιστα, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (35-33), αλλά η ψυχραιμία της Νέας Κηφισιάς στα τελευταία λεπτά, την έστειλαν στα αποδυτήρια με το +4 (38-42).

Με ένα προσωπικό σερί του Μαυροειδή, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε στο +6 (38-46) με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ με «όπλο» την καλή άμυνα και ένα νέο σερί 14-0 στο τέλος της περιόδου, η Κηφισιά έφτασε στο +20 (43-63). Έτσι, μετά το τέλος των πρώτων 30 λεπτών οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 47-65. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ελευσίνας δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι από το ματς, με τη Νέα Κηφισιά να παίρνει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκης της με το τελικό 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 38-42, 47-65, 68-79.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Μάρεϊ 8, Αθανασούλας 6 (1), Μάρκοβιτς 13 (2), Δορκοφίκης 8 (2), Ιωάννου 7, Τζόνσον 3, Καλλές.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Ρεμεκούν 2, Καυκής 4, Γιούιν 1, Λιακόπουλος 11 (1), Πόποβιτς, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 20, Ψαθάς 4, Κακιούζης 16 (2), Τσαλδάρης 10 (3), Ντούβνιακ 8 (1), Ντέιβις 3 (1).*Πηγή: sport-fm.gr*