Κυριακή 26 Οκτωβρίου 2014

«Ανεβαίνει» ο Ζαρντίμ!

Συνέρχεται η Μονακό! Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, 3-1 εκτός έδρας τη Μπαστιά για την 11η αγωνιστική του Σαμπιονά και ανέβηκε στη 5η θέση με 17 βαθμούς.

«Ανεβαίνει» ο Ζαρντίμ
Την αγωνιστική και βαθμολογική της ανάκαμψη συνέχισε στο Σαμπιονά η Μονακό. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στην έδρα της Μπαστιά, έφτασε στους 17 βαθμούς και ισοβαθμεί στη πέμπτη θέση με Λυών και Σεντ Ετιέν που έχουν ματς λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Ζερμέν, για να ισοφαρίσει η Μπαστιά στο 22΄ με τον Μαμπουλού. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «μονεγάσκοι» είχαν την υπεροχή η οποία καρποφόρησε στο 78ο λεπτό με τον Κοντογκμπιά, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 84ο ο Φερέιρα-Καράσκο.

Στα άλλα ματς της 11ης αγωνιστικής, το νικηφόρο της σερί συνέχισε η Νάντ, 2-0 στην έδρα της Εβιάν, τρίποντο που την έφερε μόνη τρίτη με 19 βαθμούς, ενώ σημαντικές νίκες πέτυχαν, Ρεμς και Καέν, 1-0 τη Μονπελιέ και 2-1 την Λοριάν αντίστοιχα, εντός έδρας.

Αναλυτικά η 11η αγωνιστική:

Παρασκευή, 24/10

Τουλούζ-Λανς 0-2 (12' Ελ Γιαντεαουΐ, 27' Μπουριγκό)

Σάββατο, 25/10

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπορντό 3-0 (45΄ & 50΄ Μόουρα (πεν.), 81΄ Λαβέτσι)
Εβιάν-Ναντ 0-2 (43΄ Βερετούτ (πεν.), 75΄ Μπαμού)
Καέν-Λοριάν 2-1 (3΄ Νανγκίς, 53΄ Ντουαμέλ (πεν.) / 24΄ Αγιού (πεν.))
Μπαστιά-Μονακό 1-3 (22΄ Μαμπουλού/ 6΄ Ζερμέν, 78΄ Κοντογκμπιά, 84΄ Φερέιρα-Καράσκο)
Ρεμς-Μονπελιέ 1-0 (90΄ Μουκαντιό)