Σάββατο 11 Οκτωβρίου 2014

Irish… coffee!!

Ίση δυσκολία με το να πάει για ένα καφεδάκι είχε το ματς με το Γιβραλτάρ για την Ιρλανδία. Με τον Ρόμπι Κιν να γράφει ιστορία, η ομάδα του Μάρτιν Ο’ Νιλ κέρασε επτά γκολ μέχρι το 56’ και μετά… άραξε.

Irish… coffee
Όσο εύκολο αναμενόταν ήταν το έργο της Ιρλανδίας απέναντι στο Γιβραλτάρ.

Χωρίς να δυσκολευτεί ούτε κατά διάνοια και διαθέτοντας έναν Ρόμπι Κιν που ήταν αποφασισμένος να γράψει ιστορία, η ομάδα του Μάρτιν Ο’ Νιλ έφτασε σ’ ένα χαλαρό 7-0.

Πριν καν περάσει το πρώτο εικοσάλεπτο, ο 34χρονος επιθετικός των Λος Άντζελες Γκάλαξι είχε κάνει ήδη χατ-τρικ και είχε ήδη σπάσει… 5-6 ρεκόρ. Αφού χαλάρωσαν λοιπόν μέχρι το ημίχρονο, οι Ιρλανδοί επέστρεψαν φουριόζοι. Όχι όμως και ασεβείς.

Διότι πρόλαβαν μεν να πετύχουν τέσσερα γκολ σε 12 λεπτά (!), αλλά κατόπιν τράβηξαν χειρόφρενο και δεν επεδίωξαν να διασύρουν παραπάνω τους φιλοξενούμενους (που είχαν μόνο δυο επαγγελματίες στη σύνθεσή τους).

Την ώρα όμως που οι Ιρλανδοί έφταναν άνετα στη δεύτερη νίκη τους (και έπιαναν κορυφή ενόψει του βραδινού ματς της Γερμανίας στην Πολωνία) η Σκωτία έσπαγε έστω και δύσκολα το ρόδι. Γιατί οι παίκτες του Γκόρντον Στράχαν στρίμωξαν τη Γεωργία, κατάφεραν να πετύχουν το (χρυσό όπως αποδείχθηκε) γκολ με τον Μαλόνεϊ στο 28’ και παρόλο που αγχώθηκαν ως το τέλος, λύγισαν με αυτό τη σκληροτράχηλη ομάδα του Κετσπάγια (1-0).