Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

Μεγάλο διπλό για Ζαλγκίρις!!

Nίκη που την φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση στο Τοp-16 της Ευρωλίγκας, σημείωσε η Ζαλγκίρις Κάουνας με 61-55 στην έδρα της Νίζνι, ενώ έχανε στο ημίχρονο με 13.

Μεγάλο διπλό για Ζαλγκίρις
Με κορυφαίο τον Άντερσον που σημείωσε 18 πόντους και με ένα επιμέρους 37-18 στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις σημείωσε την τέταρτη νίκη στην Ευρωλίγκα κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στο Τοp-16. O Ρότσεστι 15 πόντους για τους ηττημένους.

H Nίζνι με την Ζαλγκίρις πήγαν σε ένα πολύ κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, με την γηπεδούχο να καταφέρνει να πάρει ένα αρχικό προβάδισμα, με 13-7, χάρη στην καλή είσοδο του Ρότσεστι στο παιχνίδι με επτά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Στα τελευταία 2:55 της πρώτης περιόδου, η Ζαλγκίρις σημείωσε 4 πόντους για να γίνει το 13-11, μιας και οι γηπεδούχοι έμειναν άσφαιροι σε αυτό το διάστημα.

Στην δεύτερη περίοδο, η ρωσική ομάδα κατάφερε ν’ ανοίξει την διαφορά, διατηρώντας το ίδιο καλή αμυντική επίδοση. Με σερί 9-0, με δύο τρίποντα του Αντόνοφ, έφτασε την διαφορά στο +11 (22-11) στο 14’ ενώ στη συνέχεια με γκολ-φάουλ του Τάρενς Κίνσεϊ, εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (31-15) στο 18’. Η διαφορά στο 1:21 πριν το ημίχρονο έφτασε και τους 17 για τη Νίζνι, για να τελειώνει το πρώτο μέρος με 37-23.

Η Ζαλγκίρις μπήκε αποφασισμένη να συμμαζέψει την κατάσταση και στα πρώτα τέσσερα λεπτά της 3ης περιόδου, με δύο καλάθια και μία βολή από τον Άντερσον, ένα τρίποντο από τον Γιανκούνας κι ένα καλάθι του Γιαφτόκας έκανε σερί 10-0, για να ξαναμπεί στο ματς με το σκορ πλέον στο -4 (37-33). Η Ζαλγκίρις, παρά το γεγονός, πως οι γηπεδούχοι θέλησαν να ξεφύγουν και άνοιξαν την διαφορά, μέχρι τους πέντε, κατάφερε με καλάθια των Γιανκούνας και Λεκαβίτσιους να μειώσει στον ένα, στο τέλος της 3ης περιόδου.

Η Νίζνι προηγείται με 46-43, αλλά ένα σερί 13-0 με τους Άντερσον και Λιπκεβίτσιους να έχουν επαφή με το καλάθι, φέρνει σε θέση ισχύος την Ζαλγκίρις με 54-46 στα 7:14 πριν το τέλος του αγώνα. Η Ζαλγκίρις, παρά την πίεση της Νίζνι, προηγείται με 52-60 στο 36’. Ένα τρίποντο του Κβοστόφ, μειώνει στο -5 (55-60) στο 1:19 πριν το τέλος, όμως Κβοστόφ και Αντόνοφ, έχασαν την ευκαιρία να κατεβάσουν την διαφορά στους δύο με τρίποντα και ουσιαστικά εκεί κρίθηκε η νίκη για την Ζαλγκίρις. Μια βολή του Άντερσον διαμόρφωσε το τελικό 55-61 για την λιθουανική ομάδα που βρίσκεται κοντά στην πρόκριση στο Τοp-16.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 37-23, 44-43, 55-61

Νίζνι Νόβγκοροντ: Μπαμπούριν 2, Παραχούσκι 4, Αντόνοφ 6 (2), Πατσάτσια, Κβοστόφ 3 (1), Κίνσεϊ 11, Ρότσεστι 15 (1), Κριβοσέεφ 6, Τόμπκινς 8, Γκολόβιν

Ζαλγκίρις Κάουνας: Λεκαβίτσιους 8, Γκουντάιτις 4, Καρινιάουσκας 4, Σονγκάιλα 2, Λιπκεβίτσιους 5 (1), Γιανκούνας 9 (1), Γιαβτόκας 9, Μιλάκνις 2, Άντερσον 18 (1), Ουλανόβας