Σάββατο 29 Νοεμβρίου 2014

Η «Μπάρτσα» ποτέ δεν πεθαίνει!!

Αν και βρέθηκε στο -14, αν κι έχασε τον Ναβάρο στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 84-80 της μαχητικής Αρμάνι στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και παραμένει αήττητη στον τρίτο όμιλο.

Η «Μπάρτσα» ποτέ δεν πεθαίνει
Πιο κοντά από κάθε άλλη φορά στην πρώτη της ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα βρέθηκε η Μπαρτσελόνα, αλλά στο τέλος επικράτησε 84-80 της Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο. Επιστρέφοντας από το -14 και παρότι έχασε τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με πρωταγωνιστές τους Τόμιτς και Αμπρίνες έφτασε στο 7/7. Πολύ μαχητικοί οι φιλοξενούμενοι, που έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Το μικρό προβάδισμα της «Μπάρτσα» στο ξεκίνημα (14-9) πρόδιδε πως το παιχνίδι δεν θα ήταν εύκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους. Και η υποψία έγινε βεβαιότητα, όταν οι πρωταθλητές Ιταλίας έκαναν ένα σερί 16-0 μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου ξεφεύγοντας με δώδεκα (16-28) και λίγο μετά και με 14. Οι Καταλανοί, που έχασαν με τραυματισμό τον Ναβάρο, περιόρισαν τη ζημιά μέχρι να βγει το ημίχρονο, πλησίασαν και στους τέσσερις στις αρχές του δευτέρου μέρους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με οδηγούς Χάκετ και Σάμιουελς πήραν και πάλι διψήφια διαφορά (43-54), περίπου 14 λεπτά πριν το τέλος. Σατοράνσκι και Όλεσον έδωσαν ώθηση από τον πάγκο στους γηπεδούχους και με ένα επί μέρους σκορ 14-2 ήρθε η ανατροπή (57-56). Έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Αμπρίνες να κρατά όρθια την Μπαρτσελόνα, τον Σάμιουελς να αστοχεί στα 20’’ και το αντιαθλητικό του Μέλι να κρίνει τα πάντα.

Δεκάλεπτα: 16-19, 36-42, 57-56, 84-80.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 6 (9 ριμπ.), Χεζόνια 13, Χουέρτας 7, Αμπρίνες 11, Ναβάρο, Σατοράνσκι 8, Πλάις, Τόμας 7, Όλεσον 10, Λάμπε 2, Νάχμπαρ 2, Τόμιτς 18 (7 ριμπ.).

Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6, Μπρουκς 11, Τσερέλα 8, Μέλι 8, Μίτσαμ 4, Κλέιζα 2, Τζέιμς 4, Χάκετ 21 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Σάμιουελς 16.

Διαιτητές: Γκόντας (Ελλάδα), Γιαβόρ (Σλοβενία), Μάριτσιτς (Σερβία).