Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

Δε… βλεπόταν η Άρσεναλ!!

Ημερομηνία λήξης είχε η αντεπίθεση της Άρσεναλ! Με τραγική εμφάνιση για ένα ημίχρονο, οι «κανονιέρηδες» το μόνο που κατάφεραν ήταν ν’ αποφύγουν συντριβή από τη Στόουκ (3-2). Γκέλα και για τη Λίβερπουλ

Δε… βλεπόταν η Άρσεναλ
Τις ελπίδες των φίλων της ότι παίρνει τα πάνω της διέψευσε η Άρσεναλ!

Επιστρέφοντας στις κακές εμφανίσεις, οι «κανονιέρηδες» έγιναν παιχνίδι στα χέρια της Στόουκ και μόνο επειδή σοβαρεύτηκαν κάπως στο δεύτερο ημίχρονο απέφυγαν πιο ντροπιαστική ήττα από το 3-2.

Το γκολ του Κράουτς πριν καν συμπληρωθεί λεπτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους, που ξεχείλωσαν το σκορ μέχρι την ανάπαυλα (με τους Κρκιτς και Γουόλτερς). Παρόλο λοιπόν που οι Καθόρλα και Ράμσεϊ πήγαν να γυρίσουν το ματς (με δυο γκολ σε τρία λεπτά) η αποβολή του Τσέιμπερς αποτελείωσε την ομάδα του Βενγκέρ και την ανάγκασε να χάσει κι άλλο έδαφος για το Champions League.

Μαζί με την Άρσεναλ, όμως, στις γκέλες επανήλθε και η Λίβερπουλ. Πάνω που φαινόταν κάποια ίχνη ανάκαμψης (με τις νίκες απέναντι σε Στόουκ και Λέστερ) οι «κόκκινοι» έσπευσαν να τα… σβήσουν, μένοντας στο 0-0 με τη Σάντερλαντ. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς κινδύνευσε μάλιστα από τις επικίνδυνες «μαυρόγατες» και παρέμεινε να βολοδέρνει στη μέση της βαθμολογίας.

Κάπου εκεί, βέβαια, παρέμεινε καρφωμένη και η Τότεναμ. Εμφανώς επηρεασμένη από την ήττα με κάτω τα χέρια στο λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι, η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο τα βρήκε μπαστούνια με την Κρίσταλ Πάλας. Έμεινε κι εκείνη λοιπόν στο 0-0 και μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Στο ίδιο… αντιπαραγωγικό πνεύμα κινήθηκαν Χαλ και Γουέστ Μπρομ (που επίσης κόλλησαν στο 0-0) ενώ τη νίκη της ημέρας πέτυχε η ΚΠΡ, η οποία επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι στο ντέρμπι ουραγών και ξεκόλλησε έπειτα από καιρό από το ισόγειο της βαθμολογίας.