Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

Πέρασε από τη Βαλένθια ο Ερυθρός Αστέρας!!

Πολύ κοντά στην κατάληψη της 2ης θέσης βρίσκεται ο Ερυθρός Αστέρας, που πέρασε από την Βαλένθια, με 77-68.

Πέρασε από τη Βαλένθια ο Ερυθρός Αστέρας
Με τον Μαριάνοβιτς να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Μάρκους Γουίλιαμς να σημειώνει 17 πόντους με 5/9 τρίποντα, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε πέρασμα από την έδρα της Βαλένθια. Ο Ντούμπλιεβιτς με 22 πόντους πάλεψε για την γηπεδούχο που βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Η πρώτη περίοδος, κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται αρχικά στο σκορ, γρήγορα όμως η Βαλένθια, έκανε ένα 6-0 για να προηγηθεί με 13-8 και 16-11. Όμως ένα 9-0 στο φινάλε της περιόδου από τους Σέρβους, έφεραν τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-16.

Στην δεύτερη περίοδο έγινε μια τριποντομαχία, καθώς η Βαλένθια προσπαθούσε να μειώσει και να πιάσει τον Αστέρα στο σκορ από την περίμετρο, όμως εκεί μίλησε η κλάση του Μάρκους Ουίλιαμς που με 4/5 τρίποντα σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, κράτησε τον Αστέρα στο προβάδισμα με 42-37.

Στην 3η περίοδο, πάνω που η Βαλένθια μειώνει στους 2 πόντους στο 22’ έρχεται ένα σερί 7-0 του Ερυθρού Αστέρα να φτάσει και πάλι το σκορ στους εννέα πόντους και με τους Μαριάνοβιτς και Ουίλιαμς να σκοράρουν συνεχώς, η διαφορά έφτασε και στους 10, με 47-57 στο 26’ και το 52-62 στο 30’ να είναι το σκορ.

Η Βαλένθια μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και μείωσε αρχικά στους 4 πόντους, ενώ στη συνέχεια πήγε μέχρι και τους τρεις (64-67), όμως ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε τη νίκη με σκληρή άμυνα κι ενώ μεσολάβησαν κάτι παραπάνω από τρία λεπτά χωρίς καλάθι, με τον Μίτροβιτς να κάνει το 64-69 και τον Μπλάζιτς εν συνεχεία να φτάνει τη διαφορά πάλι στους επτά 66-73 με κάτι λιγότερο από δύο λεπτά ν’ απομένουν για να φτάσουμε στο 68-77. Η νίκη αυτή φέρνει την σερβική ομάδα, αγκαλιά με τη 2η θέση, ενώ διατηρεί και κάποιες ελάχιστες για πρωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-42, 52-62, 68-77

Βαλένθια: Ρίμπας 15(3), Νέντοβιτς, Σάτο, Λούτσιτς 14 (2), Ντούμπλιεβιτς 22 (4), Βίβες 4, Μαρτίνεζ 7 (1), Λόντσαρ 2, Χαρανγκόντι 4, Αγκιλάρ

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς 17 (5), Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 9 (1), Λάζιτς 1, Μπλάζιτς 6, Κάλινιτς 11 (1), Μαριάνοβιτς 18 (11ριμπ.), Τζένκινς 8 (1), Ζίρμπες 3