Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

Ξεκούραστη και αήττητη η ΤΣΣΚΑ!!

Σε παράσταση για ένα… ρόλο μετέτρεψε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την αναμέτρηση με την Τσεντεβίτα, με την «ομάδα του στρατού» να νικά άνετα με 97- 79 και να κάνει το 8/8 στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Ξεκούραστη και αήττητη η ΤΣΣΚΑ
Ούτε που… ίδρωσε η ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Τσεντεβίτα, την οποία συνέτριψε με 97- 79 και έκανε ξεκούραστα το 8/8 στο δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας. Έξι παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ουίμς και Ντε Κολό να ήταν πρώτοι σκόρερ με 14.

Από το… τζάμπολ φρόντισε η ΤΣΣΚΑ να αποδείξει πως είναι το απόλυτο φαβορί για την αναμέτρηση. Οι Ουίμς, Βοροντσέβιτς και Φριτζόν είχαν ξεκινήσει «ζεστά», με το σκορ να ήταν στο 20-9, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Τσεντεβίτα δυσκολευόταν αρκετά να βρει λύσεις με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +17 (32-15) και το τρίποντο του Μπάμπιτς απλά να διαμορφώνει το 32-18.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η «ομάδα του στρατού» και στη δεύτερη περίοδο, με το κάρφωμα του Χάινς να πηγαίνει τη διαφορά στο +20 (44-24). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 14 πόντους (44-30), όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πάτησαν ξανά το… γκάζι και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 60-34.

Όπως είναι φυσικό, με την έκταση που είχε πάρει το σκορ από το πρώτο ημίχρονο, η αναμέτρηση είχε μετατραπεί σε τυπική… διαδικασία. Η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε την υπέρ της διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με την Τσεντεβίτα απλά να παρουσιαζόταν… αναγκαστικά στο παρκέ. Έτσι, το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την «ομάδα του στρατού» στο +21 (74-53), ενώ η νίκη ήρθε με το τελικό 97-79.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 60-34, 74-53, 97-79.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 14 (2), Φριτζόν 13 (3), Νίκολς 6 (2), Τζάκσον 2, Κορόμπκοφ 5 (1), Ουίμς 14 (2), Στρέμπκοφ 5 (1), Βοροντσέβιτς 13 (3), Καούν 13, Χάινς 12, Αστάπκοβιτς.

Τσεντεβίτα (Ρέπεσα): Μάζαλιν, Ζούμπτσιτς 14 (1), Ράμλζακ, Πίλεπιτς 23 (5), Μπάμπιτς 3 (1), Αντ. Ντέλας 2, Ζγκάνετς, Μπιλάν 10, Μ. Ντέλας 11 (1), Γκόρντιτς 4, Ούκιτς 4, Αράποβιτς 8.