Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014

«Τρελό» ματς στη Λευκωσία!!

Γκολ και θέαμα προσέφεραν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ στη Λευκωσία, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 4-4! Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας, επικρατώντας του Ερμή με 3-2.

«Τρελό» ματς στη Λευκωσία
«Τρελό» παιχνίδι έγινε στη Λευκωσία ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι όπου σημειώθηκαν οκτώ (!) γκολ (4-4). Τέλος στο σερί των πέντε συνεχόμενων νικών του Ερμή έβαλε ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με 3-2 της ομάδας της Αραδίππου στην έδρα του.

Δυνατά μπήκαν τόσο ο ΑΠΟΕΛ, όσο και η ΑΕΚ στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 13’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με σουτ του Εγγλέζου στην κίνηση ύστερα από σέντρα του Βάντερ. Η απάντηση των πρωταθλητών, όμως, ήταν άμεση με τον Τζεμπούρ να κάνει το 1-1 στο 17’, ύστερα από ασίστ του Μαντούκα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και στο 20’ πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Κάντε να κάνει το 2-1 με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Τομάς. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, το παιχνίδι έδειχνε να κρίνεται, καθώς η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με ένα δυνατό σουτ του Λαρένα.

Στο δεύτερο 45λεπτο. όμως, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να "γυρίσουν" το παιχνίδι με τον Τζεμπούρ να πετυχαίνει δεύτερο γκολ στο 46’ με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Σέρτζιο και να μειώνει σε 3-2. Ενώ, όμως, η ομάδα του Γιώργου Δώνη συνέχιζε να πιέζει, όμως ένα τραγικό λάθος του Αμορίν στο 55’ επέτρεψε στον Κάντε να κάνει το 4-2 για την ΑΕΚ.

Ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε. Στο 68’ ο Δώνης πέρασε στο παιχνίδι τον Σωτηρίου και εκείνος του το ανταπέδωσε με δύο γκολ. Αρχικά, στο 84’ με γυριστό σουτ και στη συνέχεια στο 90’ έκανε το 4-4 για τους γηπεδούχους και κράτησε την ομάδα του αήττητη στο πρωτάθλημα.

Αρκετά γκολ σημειώθηκαν και στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Ερμή. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Στογιάνοβιτς στο 22’, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν άμεσα στο 24’, με τον Ονίλο να κάνει το 1-1. Η ομάδα από την Αραδίππου έκανε, μάλιστα, την "ανατροπή" και πάλι με γκολ του Ονίλο στο 53’, όμως ο Απόλλωνας αντέδρασε.

Στο 83’ ο Παπουλής ισοφάρισε για την ομάδα του, ενώ στο 89’ και πάλι ο Έλληνας επιθετικός έκανε το 3-2, χαρίζοντας στην ομάδα του το "τρίποντο".