Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014

Δεν… πιάνεται ο Ερυθρός Αστέρας!!

Το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της Αδριατικής Λίγκας -με 12 νίκες- που ανήκε στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας από τη σεζόν 2001/02 ισοφάρισε ο Ερυθρός Αστέρας μετά την επικράτηση (76-71) επί της Ιγκοκέα.

Δεν… πιάνεται ο Ερυθρός Αστέρας!
Ασταμάτητος είναι ο Ερυθρός Αστέρας στην Αδριατική Λίγκα! Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου επικράτησαν 76-71 της Ιγκοκέα, με αποτέλεσμα να κάνουν το 12/12 και να ισοφαρίσουν την καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία της διοργάνωσης, που ανήκε από τη σεζόν 2001/02 στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας.

Κορυφαίοι για τον Αστέρα –που δεν είχε στη διάθεσή του τον Μάρκους Ουίλιαμς για λόγους ξεκούρασης- ήταν οι Κάλινιτς και Λάζιτς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μίτροβιτς πρόσθεσε άλλους 10.

Στην τέταρτη περίοδο, ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα τα… χρειάστηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν (70-71), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, εκεί «μίλησε» ο Μαριάνοβιτς, ο οποίος με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (74-71) στην ομάδα του Ράντονιτς, με τον Κάλινιτς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-33, 64-57, 76-71.

Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Στέφαν Γιόβιτς πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο από τη μία μπασκέτα στην άλλη, ωστόσο οι διαιτητές έκριναν πως ήταν εκπρόθεσμο.