Σάββατο 3 Ιανουαρίου 2015

«Μπάρτσα» έμοιαζε η… Άλμπα!!

«Βόμβα» μεγατόνων στο Βερολίνο. Η Άλμπα με καταιγιστική εμφάνιση επικράτησε εύκολα 80-70 της αγνώριστης Μπαρτσελόνα κι έκανε την πρώτη μεγάλη έκπληξη του Top 16.

«Μπάρτσα» έμοιαζε η… Άλμπα
Η Μπαρτσελόνα «κοιμήθηκε» μετά το πολύ καλό της ξεκίνημα στο Βερολίνο και η Άλμπα, άλλο που δεν ήθελε, έκανε τη μεγάλη έκπληξη νικώντας με 80-70. Οι Καταλανοί, που έφτασαν στο +14 νωρίς, χαλάρωσαν και όταν η γερμανική ομάδα αναθάρρησε έφτασε να προηγείται και με 17 (!) στην τέταρτη περίοδο. ΜακΛιν, Ραντόσεβιτς και Ρέντινγκ είχαν από 16 πόντους για τους νικητές, ο Χουέρτας με 23 πόντους και 7 ασίστ μοναδικός διασωθείς από τους «μπλαουγκράνα», που την επόμενη Παρασκευή υποδέχονται τον Παναθηναϊκό.

Ποιος περίμενε τέτοια εξέλιξη στο ματς όταν η «Μπάρτσα» πέτυχε τους δέκα πρώτους πόντους του αγώνα (0-10) φτάνοντας και στο +14 (5/19) με έναν εξαιρετικό Χουέρτας. Η Άλμπα από τα τέλη της πρώτης περιόδου άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και δεν χρειάστηκε να περιμένει παρά μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου για να ισοφαρίσει (31-31) και να περάσει μπροστά (33-31) με τον Ραντόσεβιτς σε κέφια.

Χάμοντς και Ρέντινγκ προστέθηκαν στην εξίσωση και οι γηπεδούχοι με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και επί μέρους σκορ 22-8 ξέφυγαν με 61-48 βάζοντας τους Καταλανούς με την πλάτη στα σχοινιά. Και δεν σταμάτησαν εκεί, αφού στα μέσα της τέταρτης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 17 πόντους (!), 73-56, με τον ΜακΛιν να κάνει άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα.

Δεκάλεπτα: 16-23, 39-40, 61-48, 80-70.

Άλμπα (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ, Κινγκ 2, Βάργκας, Μπάνιτς 4, Ρέντινγκ 16, Στογιανόφσκι 4, Ρένφρο 11, Χάμοντς 11, ΜακΛιν 16, Ραντόσεβιτς 16.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 10, Χεζόνια 5, Χουέρτας 23, Σατοράνσκι, Πλάις, Τόμας 7, Τζάκσον 6, Λάμπε 11, Νάχμπαρ, Τόμιτς 8.

Διαιτητές: Ταουρίνο (Ιταλία), Αναστόπουλος (Ελλάδα), Μπισάνγκ (Ελλάδα).*Πηγή: sport-fm.gr*