Σάββατο 3 Ιανουαρίου 2015

Εικοσάρα στην Αρμάνι η Νίζνι!!

Με τον Τρέι Τόμπκινς να κάνει ένα απίστευτο ματς, η Νίζνι πέρασε από το Μιλάνο, αφού διέλυσε την Αρμάνι με 79-59 για τον 6ο όμιλο.

Εικοσάρα στην Αρμάνι η Νίζνι
Ο Νίζνι είχε σε μεγάλη μέρα, τα τρία μεγάλα όπλα της και πήρε μια παλικαρίσια και άνετη νίκη. Ο Τόμπκινς είχε 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ Παραχούσκι (18π.), Ρότσεστι (19π.) και Κίνσεϊ (15π.) συνέβαλαν τα μέγιστα στη νίκη των Ρώσων.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Νίζνι που δεν άφησε την Αρμάνι να σημειώσει καλάθι για 4:20 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 8-0. Ωστόσο σταδιακά και με τον Μπρουκς να σημειώνει εννέα πόντους, η ιταλική ομάδα κατάφερε να προσπεράσει προς το τέλος της περιόδου και να προηγηθεί με 16-14.

Στην δεύτερη περίοδο ήταν η Αρμάνι εκείνη που πήρε κεφάλι στο σκορ και κατόρθωσε ν’ ανοίξει την διαφορά μέχρι και τους εννέα πόντους στο 1:35 πριν το τέλος, χάρη στην καλή απόδοση του Κλέιζα και του Τζεντίλε, για να γίνει το 33-24, ωστόσο με ένα επιμέρους 7-2, ως το τέλος της περιόδου, οι Ρώσοι μάζεψαν την διαφορά για να τελειώσει το πρώτο μέρος στο 35-31.

Με τον ίδιο εντυπωσιακό τρόπο, μπήκαν οι Ρώσοι και στην 3η περίοδο, αφού το 8-0 που είχαν κάνει στην πρώτη περίοδο με την έναρξη, το επανέλαβαν με τους Κινσεϊ, Τόμπκινς και Ρότσεστι για να προηγηθούν με 39-35, ενώ με ένα νέο επιμέρους 9-1, έφτασαν την διαφορά στο +10 υπέρ τους, στο 24’. Ένα νέο 11-4 για τους Ρώσους στο τελευταίο πεντάλεπτο με τον Τόμπκινς να έχει φτάσει τους 19, έφερε τη Νίζνι στο 44-59 από το 40-48 που υπήρχε στο 25’ με αποτέλεσμα η ομάδα του Νόβγκοροντ να με αυτό το 28-9 σε αυτή την περίοδο, να προηγηθεί με 15 πόντους. Στην τελευταία περίοδο το ματς μετατατράπηκε σε τυπική διαδικασία, για να πάρουν οι Ρώσοι, μια πανηγυρική νίκη με 20 πόντους διαφορά κι ενώ η διαφορά είχε φτάσει και τους 24 στο 38'.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 35-31, 44-59, 59-79

Αρμάνι: Ράγκλαντ 2, Μπρουκς 18 (1), Τζεντίλε 9, Τσερέλα 2, Μέλι 2, Κλέιζα 5 (1), Μίτσαμ, Τζέιμς 8, Χάκετ, Μος 5, Σάμουελς 8

Νίζνι: Μπαμπούριν, Παραχούσκι 18, Ίβλεφ, Αντόνοφ 6, Πατσάτσια, Κβοστόφ 2, Κίνσεϊ 15 (2), Ρότσεστι 19 (3), Τόμπκινς 19 (1), Γκολόβιν *Πηγή: sport-fm.gr*