Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2015

Με ψυχή πρωταθλήτριας!!

Δε μάσησε η Μπενφίκα κόντρα στη Μορεϊρένσε καθώς αν και βρέθηκε να... κυνηγά, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-1, αυξάνοντας, προσωρινά, τη διαφορά από την Πόρτο. Αποβλήθηκε ο Σιμόες της... ΑΕΚ.

Με ψυχή πρωταθλήτριας!
Ψυχή πρωταθλήτριας έβγαλε η Μπενφίκα στην εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Μορεϊρένσε, που αν και προηγήθηκε, οι «αετοί» ανέτρεψαν το σκορ και επιβλήθηκαν 3-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πορτογαλικού πρωταθλήματος. Νωρίτερα, η Πενιαφέρλ έκανε ένα μεγάλο βήμα στην προσπάθειά της για την παραμονή, καθώς επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Βιτόρια.

«Σκληρό» καρύδι αποδείχθηκε η Μορεϊρένσε, που βρέθηκε να προηγείται στο 35’ χάρη στο γκολ του Ζοάο Πέδρο. Η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο ανέβασε στροφές, και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια χάρη στο γκολ του Λουιζάο στο 58’

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, εξαιτίας της απόμολής του Αντρέ Σιμόες (τον έχει κλείσει η ΑΕΚ για το καλοκαίρι) και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν.

Αρχικά ο Ελισέου έκανε την ανατροπή στο 65’, σημειώνοντας το 2-1, με τον Τζόνας να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 73’.

Έτσι, η Μπενφίκα άνοιξε τη διαφορά της από την δεύτερη Πόρτο (αγωνίζεται αύριο) στους επτά βαθμούς, κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Σημάδια… ζωής έδειξε η Πενιαφέλ, που πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας εκτός έδρας της Βιτόρια με 1-0 χάρη στο γκολ του Γκουέδες στο 58’, ανεβαίνοντας στην 16η θέση και πιάνοντας την Αρούκα (παίζει την Κυριακή).