Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2015

Το… σώσε η Σοσιεδάδ!!

Και στο τέλος κέρδισε η Σοσιεδάδ! Οι Βάσκοι επικράτησαν κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή απέναντι στη Σεβίλλη, την οποία νίκησαν με το εντυπωσιακό 4-3!

Το… σώσε η Σοσιεδάδ!
Απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων και σκορ στο «Σαν Σεμπαστιάν», με τελική νικήτρια τη Ρεάλ Σοσιεδάδ κόντρα στη Σεβίλλη με σκορ 4-3!

Οι Βάσκοι βρέθηκαν να προηγούνται από το 16’, ισοφαρίστηκαν λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκαν τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ισοφαρίστηκαν εκ νέου, βρέθηκαν μια… ανάσα πριν την ήττα και τελικά στο 90’ πήραν μία σπουδαία νίκη απέναντι στους Ανδαλουσιανούς!

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Αγκιρέτσε, αλλά στο 43’ ισοφαρίστηκαν από το τέρμα του Κολοτζίετσακ. Στην επανάληψη, ο Πριέτο κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες, καθώς ευστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και ισοφάρισαν στο 67 με τον Μπάκα. Εννιά λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Σεβίλλης να ευστόχησε από την άσπρη βούλα με τον Γκαμέιρο. Ωστόσο, οι Βάσκοι πάλεψαν μέχρι εσχάτων και με δύο γκολ στο 82’ (αυτογκόλ του Αρίμπας με παρεμβολή του Φινιμπόγκασον) και στο 90’ κατάφεραν να πάρουν έναν πολύτιμο «τρίποντο», με εκπληκτικό τρόπο.