Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2015

«Πειρατική» ανατροπή!

Με εντυπωσιακή «ανατροπή», ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-2 σετ τη Λαμία στις Κυκλάδες και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των ανδρών.

«Πειρατική» ανατροπή
Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ από 0-2 σετ τη Λαμία στο «Δημήτρης Βικέλας» του νησιού των Κυκλάδων, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των ανδρών και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης, διεκδικώντας και την είσοδο την πρώτη τετράδα της Volley League.

Η 12λεπτη διακοπή που προέκυψε, λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος, άλλαξε τα δεδομένα και οι γηπεδούχοι με τον Ντόκιτς στο σερβίς προηγήθηκαν 24-22 για να πάρουν το τέταρτο σετ με 25-23.

Η Λάμια στα δύο πρώτα σετ ήταν εξαιρετική και εκμεταλλεύτηκε όλα τα λάθη των γηπεδούχων, οι οποίοι αντέδρασαν στο τρίτο σετ. Στο τέταρτο, όμως, το υπέρ τους 9-6 έγινε 14-16 για να φτάσουμε στο 17-22 και εκεί ακριβώς έσβησαν τα φώτα.

Μετά από 12λεπτη διακοπή, το ματς άρχισε ξανά, ο Ντόκιτς πήγε στο σερβίς και, μετά από άουτ επίθεση του Τεσέιρα, πήρε τρεις άσους και μαζί με άουτ επίθεση του Μίτσιτς το σκορ έγινε 24-22, για να κλείσει το σετ ο Παπαδόπουλος.

Στο τάι μπρέικ, η Λαμία άντεξε μέχρι το 10-9 που έγινε 13-9, πλησίασε σε 13-11, όμως η χαμένη κόντρα επίθεση του Μίτσιτς τελείωσε τον αγώνα.

Ράτκο Παβλίσεβιτς: «Πάντα το Κύπελλο έχει μεγάλες συγκινήσεις. Είναι ένα παιχνίδι, δεν έχεις περιθώρια για λάθη. Δεν παίξαμε καλά στην αρχή, αλλά είναι σημαντικό το ότι δεν τα παρατήσαμε και κυρίως, στο 17-22 του τέταρτου σετ. Εκεί παίξαμε στο δικό μας επίπεδο.

Έχουμε αρκετά νέα παιδιά στην ομάδα, όλοι ήθελαν την πρόκριση για να είμαστε μαζί με τους κορυφαίους κι αυτό, σίγουρα, προκάλεσε πίεση, ενώ είχαμε απέναντί μας μια ομάδα που είναι βελτιωμένη και ήρθε εδώ να παίξει ελευθέρα».

Θανάσης Κατσιγιάννης: «Μπράβο στους παίκτες μου για την εμφάνιση και καλή συνέχεια στην ομάδα της Σύρου στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο».

Τα σετ: 20-25, 24-26, 25-17, 25-23, 15-11

Φοίνικας (Παβλίσεβιτς): Μιγιαΐλοβιτς 14 (12/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 32% άριστες), Ντάμποβιτς 5 (2/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 31 (19/39 επ., 7 άσοι, 5 μπλοκ), Λάππας 3 (3/4 επ., 38% υπ. - 15% άριστες), Σμαραγδής 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης –λ (58% υπ. - 33% άριστες) / Παπαδόπουλος Π. 6 (5/16 επ., 1 άσο, 66% υπ. – 25% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πέκμανς 1 (1/3 επ.)

Λαμία (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 17 (11/15 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (16/32 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 21% άριστες), Τεσέιρα 10 (9/19 επ., 1 άσο, 62% υπ. - 30% άριστες), Χήρας 7 (2/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μίσιτς 14 (10/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Τσαδήμας -λ (64% υπ. - 43% άριστες) / Μαδούρα. *Πηγή: sport-fm.gr*