Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2015

Τα βρήκε «σκούρα» ο Ολυμπιακός!!

Έστω και δύσκολα, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 την Ορεστιάδα στο τάι μπεκ στο «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των ανδρών.

Τα βρήκε «σκούρα» ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός νίκησε με «ανατροπή» 3-2 σετ στο τάι μπρέικ την Ορεστιάδα στην ακριτική πόλη, ενώ έχαναν με 1-2 σετ, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των ανδρών και βρέθηκε στα τελικά της διοργάνωσης, ήτοι στο φάιναλ φορ.

Η Ορεστιάδα έκανε την «ανατροπή» στο πρώτο σετ, όταν έχανε μέχρι το 18-19 και βρέθηκε να προηγείται με 19-16, στο δεύτερο σετ «κόλλησε» στην περιστροφή 1 και το σκορ έγινε 19-23 για να έρθει η ισοφάριση.

Με πίεση από το σερβίς, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ξανά, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκε με 19-24, αλλά εκεί παραλίγο να «αυτοκτονήσει», αφού η Ορεστιάδα πλησίασε στον πόντο, όμως ο Χριστοφιδέλης έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά προηγούμενοι με 0-3, 1-6, 3-8 κι η Ορεστιάδα μείωσε σε 7-10, όμως το σκορ έγινε 7-13 κι εκεί όλα τελείωσαν.

Κώστας Δεληκώστας: «Σίγουρα, κομβικό σημείο ήταν η απώλεια του δεύτερου σετ, αλλά νομίζω ότι κυρίως πληρώσαμε την κακή υποδοχή μας και την έλλειψη συγκέντρωσης στο τέταρτο και πέμπτο σετ. Στα σετ που πήραμε, λειτούργησε εξαιρετικά το σερβίς μας, στα σετ που χάσαμε δεν είχαμε καλή υποδοχή.

Στο δεύτερο σετ, ‘κολλήσαμε’ στην περιστροφή 1 και χάσαμε την ευκαιρία να κάνουμε το 2-0. Είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά, αλλά όλοι έχουμε την αίσθηση ότι μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω».

Δημήτρης Καζάζης: «Νομίζω ότι φάνηκε η έλλειψη ενέργειας, αφού η ομάδα ήταν καταβεβλημένη από το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, αλλά καταφέραμε και ‘γυρίσαμε’ το παιχνίδι σε μια πολύ δύσκολη έδρα κι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως ήταν σήμερα η Ορεστιάδα.

Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την ‘ανατροπή’, ενώ είχαμε μεγάλη βοήθεια κι από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και χαιρόμαστε που θα βρεθούμε και πάλι στη γιορτή του φάιναλ φορ του Κυπέλλου».

Τα σετ: 25-21, 21-25, 25-20, 23-25, 10-15

Ορεστιάδα (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 10 (9/28 επ., 1 άσο), Τόμσον 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γκιγιέρμε 10 (10/20 επ., 65% υπ. - 43% άριστες), Ποτολίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (8/17 επ., 36% υπ. - 29% άριστες) / Κωνσταντινίδης -λ (, 35% υπ. - 15% άριστες), Πεντίδης 1 (1 μπλοκ), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης

Ολυμπιακός (Καζάζης): Κοκκινάκης 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Γιούρισιτς 8 (7/10 επ., 1 άσο), Ντιάτσκοφ 22 (20/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 21% άριστες), Προύσαλης (1 μπλοκ), Κλαρκ 5 (3/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κόιστρα 4 (4/5 επ.), Στεφάνου –λ (65% υπ. – 48% άριστες) / Χριστοφιδέλης4 (4/12 επ., 36% υπ. – 29% άριστες), Μαρούλης, Τακουρίδης 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 19 (15/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ)