Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

Την μπλό-καρε!!

Χάρη στο μπλοκ του, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ την Ορεστιάδα στο «Νίκος Σαμαράς», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley Leaguw και παρέμεινε στο «κόλπο» για την τετράδα.

Την μπλό-καρε
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Ορεστιάδα με 3-1 στο «Νίκος Σαμαράς» στο θρακιώτικο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Volley League και παρέμεινε σε «τροχιά τριάδας» στην κανονική περίοδο, αφήνοντας τους νεοφώτιστους μακριά από την οκτάδα.

Ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά, είχε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ το πάνω χέρι στο σκορ και πήρε ένα προβάδισμα +9. Με 8 μπλοκ κερδισμένα και αλάνθαστη άμυνα, οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη έφτασαν στο 18-25.

Το δεύτερο σετ ήταν σχεδόν μία επανάληψη του πρώτου, αφού με 7 κερδισμένα μπλοκ, ο Εθνικός έφτασε εύκολα στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο τρίτο σετ, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα. Τα ατομικά λάθη των παικτών της Ορεστιάδας δεν τους πτόησαν και προηγήθηκαν, φτάνοντας στο 25-23.

Το τέταρτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο, όμως το εξαιρετικό μπλοκ των παικτών του Εθνικού έφερα ν το 23-25.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 9-16, 14-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 25-23
4ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 23-25

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους 43 επιθέσεις 27 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 20-25, 25-23, 23-25

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (1/1επ, 2 μπλοκ), Λούνα 29 (25/57 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τόμσον 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιγιέρμε 12 (12/24επ, 41% υπ - 29% άριστες), Ποτολίδης 7 (3/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος, 4 (3/18 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ -52% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ , 67% υπ -58% άριστες), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Πεντίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 4 (2/11 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ -47% άριστες), Μίχαλι 17 (7/9 επ, 10 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (4/11 επ, 7 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 2/4 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 14 (11/34 επ, 3 μπλοκ, 64% υπ -52% άριστες), Άντριτς 22 (16/40 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ)/ Δαρίδης (λ, 60% υπ - 55% άριστες), Κιόσης 1 (1/1 επ), Κοντοστάθης

Ο Κώστας Δεληκώστας είπε πως: «Ήμασταν πολύ νευρικοί. Χάσαμε πολλές κόντρα επιθέσεις. Πέσαμε πάνω στο εξαιρετικό μπλοκ του αντιπάλου. Πήραμε ένα σετ, αλλά δεν μπορέσαμε να οδηγήσουμε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Συνεχίζουμε για να εξασφαλίσουμε την είσοδό μας στην οκτάδα».

Ο Σάκης Μουστακίδης δήλωσε πως: «Τα παιδιά μου αξίζουν συγχαρητήρια, διότι είχαμε μία πολύ δύσκολη εβδομάδα, λόγω και του αγώνα στην Πορτογαλία με την Μπενφίκα. Ήμασταν πιο ψύχραιμοι και καλύτεροι από την Ορεστιάδα. Η μάχη της τετράδας είναι ακόμα ‘ανοιχτή’. Έχουμε τη ρεβάνς με την Μπενφίκα και μετά θα μας κάνει καλό η διακοπή, λόγω του Κυπέλλου». *Πηγή: sport-fm.gr*